Sport

Nejstarší český účastník olympiády

Miroslav Varga vyhrál olympijské hry v Soulu 1988. Po šestnácti letech si znovu připomene atmosféru OH.

Zajímavý příběh se pojí se jménem Miroslav Varga. Olympijský vítěz ze Soulu 1988 ve střelbě z malorážky přerušil na 16 let závodní kariéru, ale nyní bude znovu reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách!

Do Pekingu pojede se stejnou zbraní jako před 20 lety

Zní to až neuvěřitelně kolik času uběhlo od památného vítězství Miroslava Vargy na olympiádě. Jen pro připomenutí: v té době jsme žili v Československu, prezidentem byl Gustav Husák a hitparádu dobývaly Šmoulové. Svět se od té doby změnil k nepoznání, ale jedna jistota se vrátila- Miroslav Varga si zopakuje účast na olympijských hrách. Naposledy se zúčastnil OH v roce 1992, kde skončil 31.

16 let bez vrcholového sportu

Varga se vrcholovému sportu nevěnoval dlouhých 16 let. Až před třemi lety opět oprášil svou malorážku a začal zase závodně střílet. Do Pekingu pojede se stejnou zbraní, se kterou získal zlatou medaily v Soulu. "Důvěra k té zbrani je velká. Mám novou hlaveň 5 let, samozřejmě starou pažbu, se kterou jsem střílel před dvaceti lety,“ řekl Varga. 

Na trénink není čas

Na pořádný trénink nemá čas, protože se naplno věnuje podnikání. Oboru ale zůstal věrný, neboť se živí prodejem potřeb na sportovní střelbu. Naplno začal podnikat před devíti lety, kdy založil vlastní firmu.

Předtím, než byl povolán, vyjádřil se k jeho startu na olympiádě trenér reprezentace Petr Kůrka: "Dostane šanci na jednom Světovém poháru. Pokud bude střílet fantasticky, není důvod, aby na hry neodjel." A Varga fantasticky střílel. Proto je nyní právoplatným členem výpravy.

Jediný olympionik, který se sponzoruje sám

"Jsem asi jediný olympionik z celé výpravy ČR se svým vlastním sportovním náčiním, náboji a s nemalými náklady na spousty závodů za poslední 3 roky: rehabiltitace, trochu výzkumu v zahraničí doma a s přáteli. A to jen za své vydělané a zdaněné peníze," uvedl Varga. S takovým přístupem je v českém prostředí raritou. Jak sám říká "Dostal jsem se na olympiádu v podstatě z ulice."


Věk ho ještě netrápí, jak s nadsázkou dodal, že poslanci odložili odchod do důchodu, tak proč by ještě nezávodil. Jediné, co ho trochu znepokojuje je zmenšení terčů o dva milimetry. Proto například kupuje náboje v zahraničí. I minimální odchylka má v tomto sportu fatální následky.
Občas mu při tréniknu oteče loket, ale záda drží. Přeci jen, jak s oblibou říká, střelba je jediný sport, u kterého můžete ležet.

hrc, Tereza Maixnerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události