Zpravodajství

Je libo psíka? Dejte si nášup, trestné to není

Smí se u nás jíst psi, nebo ne? A jak psí maso chutná? Čtěte dál a dozvíte se víc. A najdete i odkaz na psí kuchařku.

V pondělí vyplul na povrch případ obchodů se psím masem. Prostitutka brala psy z útulku a prodávala je Vietnamcům. Přivydělávala si tak na drogy.


Pokud patříte k těm, kteří by pojídače psího masa nejraději tvrdě a bez výjimky potrestali, můžete být zklamaní. V Čechách se totiž pes jíst může. Samozřejmě jen za jasně vymezených podmínek.


"V zákoně jsou vyjmenována takzvaná potravinová zvířata, jako jsou třeba krávy nebo kozy. Pes tu chybí, což znamená, že se jeho maso nesmí dále uvádět do oběhu nebo prodávat," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.To ale neznamená, že by bylo jedení psího masa úplně tabu. Koneckonců, ještě v minulém století se i u nás psi jedli poměrně běžně. "Pokud si někdo chce dát doma psí maso, tak může. Jen nesmí psa zabít způsobem, který by se dal nazvat týráním," dodává Duben.


Podle jeho slov je jasné, že některá etnika považují psí maso za úplně běžnou část svého jídelníčku. I někteří Češi hlavně na venkově si ho jednou za čas dají. "Ale je jasné, že když někdo žije u nás, musí respektovat naše zákony," varuje Duben.


Psí maso se od toho kravského příliš neliší, a když se dobře zpracuje, je to maso jako každé jiné.


Psí maso není špatné, má nasládlou chuť


A jak vlastně pes chutná? "V Koreji jsem byl několik let, takže jsem tam psa ochutnal. Polévka z masa připomínala gulášovku, maso nebylo špatné, s nasládlou příchutí," vzpomíná na kulinářskou zkušenost vystudovaný koreanista Jaromír Chlada.Korejci prý podle jeho slov ale psí maso jedí jen při zvláštních příležitostech a není to nic levného. "Věří se tu, že psí maso má lečivé účinky podobně jako maso hadí. A rozhodně to není tak, že by se tu jedli voříšci z ulice. Jsou tu psí farmy, jí se zvlášť chované plemeno," přibližuje asijský jídelníček Chlada.


"Psí" jídlo bral jako součást kultury, kterou studoval a v níž žil. "Pro mě není ani tak důležité, jaké zvíře jím, ale spíš to, jak žilo a jak zemřelo," naráží nepřímo na podmínky chovu některých zvířat, která jsou na českých stolech běžná.


Pokud byste rádi nějaký ten psí recept zkusili, spoustu jich najdete třeba TADY.

tn.cz, Petr Zelený

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz