Zpravodajství

Diváci nejspíš stáli, kde neměli. Mrtvý muž a DVĚ DĚTI na rallye. Nebyli první

Na Valašské rallye vjel závodní vůz do diváků. Stáli na místě, kde neměli co dělat.

Na Valašské rallye u Štramberka na Novojičínsku vjel závodní vůz se slovenskou posádkou do diváků. Mitsubishi jezdce Lukáše Lapdavského (na obrázku sedí ve svém voze) a jeho bratra Júlia z týmu Deštrukprojekt vyletělo z trati do skupiny přihlížejících.


K tragédii přitom nemuselo dojít, pokud by pořadatelé českých rallye postupovali podobně jako jejich kolegové v zahraničí. "Ti v případě neposlušnosti diváků zruší celou rychlostní zkoušku a ještě to mezi nimi rozhlásí. Lidé si pak už sami pohlídají, kdo kde stojí. A kdyby chtěl dělat problémy, vyženou ho sami," popisuje své zkušenosti jezdec rallye Petr Pospíšil. Za tragédií přitom právě mohla být neposlušnost diváků, kteří údajně stáli na místě, kde neměli co dělat.


Že čeští diváci automobilových závodů často nedbají pokynů pořadatelů a v lepším případě je pošlou do háje, si myslí závodník rallye Jan Kopecký, který se Valašské rally také zúčastnil. "V zahraničí jsou diváci ukázněnější," říká.

Poslední vteřiny před smrtí

Tragédii zachytil jeden z přihlížejícících (první snímek v článku). ORIGINÁLNÍ FOTOGRAFII NAJDETE TADY - odkaz na ni se objevil v diskuzních fórech na internetu.

Zdroj: oficiální zdroj


Při nárazu zemřel mladý muž (ročník 1971), jeho třináctiletý syn a další o rok starší chlapec. Sám řidič závodního mitsubishi se těžce zranil. "Utrpěl středně těžké poranění hlavy a mozku, lékař na místě nevyloučil možnost dalších zranění," uvedl mluvčí severomoravské záchranky Lukáš Humpl.

"Další posádky záchranné služby z Novojičínského regionu v průběhu odpoledních hodin zasahovaly v několika případech na místě tragédie či v domovech obětí, kde byly volány k ošetření pozůstalých," dodal Humpl.

Lapdavský havaroval hned v úvodní rychlostní zkoušce druhé etapy s názvem Trúba, která vedla z Rybí do Štramberka.


Podívejte se, jak to na místě vypadalo po nehodě:Závod byl okamžitě ukončen a konečné pořadí tak bylo sestaveno na základě pořadí jezdců před nehodou. Vítězem se tak stal zkušený závodník Roman Kresta.


Poslechněte si vyjádření organizátorů


Podle svědků se snažil řidič auto zvládnout, ale to se mu nepodařilo a  neovladatelný závodní speciál v saltech vletěl mezi diváky. Ti podle všeho stáli na straně silnice, kde neměli co dělat.


"Diváci stáli tam, kde neměli a doplatili na to"


Na tiskové konferenci to potvrdil Josef Pátl, mediální zástupce Federace automobilového sportu při autoklubu ČR. "Opět se svým způsobem projevila divácká neposlušnost, na kterou doplatili sami fanoušci. Je jedno, kdo při tomto sportu zemře, vždycky je to pro nás tragická událost a nyní o to víc, když zemře nedospělý člověk," uvedl Pátl.


Diváci zřejmě doplatili na to, že nestáli na pořadateli vyznačeném místě a nacházeli se pod úrovní vozovky na vnější straně zatáčky. "To je nejhorší věc, co mohli udělat. Naproti tomu místu byla vyznačena zóna v bezpečné vzdálenosti od cesty a na vyvýšeném místě," tvrdil Pátl.


Záchranáři přijeli rychle, ale i tak pozdě


"Na rallye jsme měli jednu posádku jako zdravotnický dohled, takže ta byla u nehody velmi rychle. Závodní auto vyjelo mimo trať a vjelo do skupiny diváků. Na místo vyjela další sanitka z Nového Jičína a vyletěl vrtulník z Ostravy," doplnil podrobnosti mluvčí záchranky.

Doplnil, že vrtulník i další posádka zdravotníků byly vzápětí odvolány, protože se ukázalo, že trojici sražených diváků už není pomoci. "Z místa nehody jsme odvezli řidiče havarovaného auta se zraněním hlavy. Byl při vědomí," dodal Humpl.
 

Letos je už 28. ročník Valašské rallye

Valašská rallye je hned po Barum rallye druhým nejvýznamnějším automobilovým závodem. Letos odstartovala již po osmadvacáté. Je též prvním motoristickým podnikem celého seriálu a součástí Mezinárodního mistrovství České republiky pro rok 2009. Celý závod startuje přímo z náměstí Valašského Meziříčí.
 

Valašská rallye se posledních několik let uskutečňuje jako Memoriál Jiřího Sedláře, vynikajícího a talentovaného automobilového závodníka. Město si společně s fandy připomene jeho odkaz ve dnech 27. – 28. března.


Diváci, kteří zemřeli u Štramberka, nebyli první


Trojice mrtvých diváků nebyla prvními oběťmi automobilových závodů u Štramberka. Už v roce 1970 se tu nejprve při sobotní zkoušce zabil jeden z jezdců a o den později se při předjíždění srazila dvě auta, jedno vyletělo z trati a zabilo policistu a dítě. Dalších deset lidí bylo zraněno - polovina z nich lehce a polovina těžce. Závodník skončil s otevřenou zlomeninou stehenní kosti. Závody byly vzápětí ukončeny.
 

Podívejte se na sestřih z loňského ročníku
 


Lidé na rallye umírali i loni


Ani v minulém roce se nehody se smrtelnými zraněními českému rallysportu nevyhnuly. Při závodě v Ostravě zahynul 11. října divák, když šestnáctiletý závodník Memoriálu Miroslava Fajkuse narazil do lidí poté, co dostal na uzavřeném okruhu smyk a nezvládl řízení. Třiapadesátiletý muž byl převezen s poraněním mozku do ostravské fakultní nemocnice, kde zemřel.


Na Pražském rallysprintu po nehodě polsko-britské posádky Leszek Kuzaj, Craig Parry zemřeli 6. prosince dva lidé poté, co vůz havaroval, vylétl z trati a vjel do diváků.


Mapa úseku, kde k tragédii došlo

pez, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz