Zpravodajství

Narodila se bez části páteře, musí chodit po rukou. Ale nevzdává se

S neuvěřitelně krutým osudem bojuje čtyřletá Eliška Bočanová z Bohumína, která se narodila bez patnácticentimetrové části páteře.

Čtyřleté Elišce chybí od narození dva bederní obratle, kostrč i křížové kosti. Kvůli postižení nemůže chodit, a lékaři jí po narození nedávali ani žádnou šanci, že se bude vůbec hýbat. Touto vadou trpí jen dvě děti v celé České republice.

Navzdory chmurným prognózám Eliška boj o život nevzdala a díky jejímu neuvěřitelnému úsilí se dnes nejen dokáže posadit, ale i hbitě pohybovat.
 

Místo nohou používá ruce a umí dokonce vystřihnout i brilantní stojku. "Eliška se narodila s takzvaným syndromem kaudální regrese, když se jí už jako plodu přestala vyvíjet páteř. Během těhotenství mě přitom lékaři ujišťovali, že dítě je v pořádku, že ultrazvuk odhalil jen rozštěp horního patra. Že jí ale chybí páteř, to na ultrazvuku neviděli,“ říká smutně pětačtyřicetiletá maminka Elišky Božena Wijová.
 

"A to jsem navíc podstoupila veškerá možná speciální vyšetření, protože už jsem byla v trošku vyšším věku a také trpím cukrovkou. Vyšetření ale nic neodhalila,“ dodává Wijová.

Eliška se navíc narodila bez jedné ledviny, druhá je zdvojená. Dívenka nemá ani konečník a musí neustále nosit pleny. Přesto je Eliška velmi čilé a živé dítě.
 

"Po mentální stránce je naštěstí úplně v pořádku, je hrozně chytrá, má skvělou paměť, ráda skládá puzzle, zpívá písničky, a každý den mě překvapuje něčím novým. Dělá neustále velké pokroky,“ říká Wijová.
 

Rodiče Elišky stále věří, že jejich dcera jednou bude moci zapojit do normálního života. "Zatím s ní jsem pořád doma, nechodí do školky, protože mám strach, že by jí děti ubližovaly, ale snad se někdy lékařům podaří tu situaci zlepšit. Zatím jsou sice bohužel bezradní, protože se s takovým případem u nás ještě nesetkali, ale medicína jde stále kupředu, a jednou si s tím doufám budou vědět rady,“ přeje si maminka Elišky.
 

"Tato vada je hrozně vzácná. Chybí jí křížová kost, není tam spojení s páteří, chybí jí tam nervy, a je otázka, co tam vlastně operovat,“ říká Jan Poul z Kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Brno. Dodal, že neví o případu, kdy by toto postižení lékaři ve světě úspěšně operovali.
 

"Naděje však umírá poslední, a zázraky se dějí i v medicíně. Je to silná holka, a pere se s tím jako lev. Myslím, že se jednou dokáže o sebe postarat sama,“ doufá i otec Elišky Miloslav Bočan.

Marek Švidrnoch, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz