Zpravodajství

Policie zatýkala "Národní odpor". Co je zač? OTÁZKY A ODPOVĚDI

Všichni extremisté, které policie zadržela při raziích v minulých dnech, patří podle kriminalistů k Národnímu odporu. Co to vlastně je?

Národní odpor není klasickou organizací. Experti na pravicový extremismus nicméně i přesto varují: právě Národní odpor má zřejmě největší vliv na to, že v Česku přibývá projevů rasové a národnostní nesnášenlivosti.


Přečtete si 10 otázek a odpovědí, které vám umožní dozvědět se o tomto často zmiňovaném hnutí více.
 

1) Jak vznikl Národní odpor
Národní odpor navázal na činnost pražské pobočky mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour. Aktivity Blood and Honour v Česku byly ochromeny po masivním policejním zákroku na Plzeňsku v roce 1999.


2) Kdy se Národní odpor poprvé ukázal na veřejnosti?
Za první akci odporu bývá považována demonstrace asi padesáti lidí v Praze 20. září 1998 proti vysílání Rádia Svobodná Evropa do Iráku a Íránu.


3) Jak je Národní odpor organizován?
Nejde o hierarchicky tvořenou organizací, ale v jeho rámci vznikají v jednotlivých regionech samostatné buňky.


4) Kde je Národní odpor nejaktivnější?
Podle poznatků policejních specialistů a protiextremistických odborníků jsou nejvíce činné pobočky Národního odporu v Praze a na Vysočině


5) Jaké je ideologie Národního odporu?
Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů.


6) Kdo Národní odpor založil?
V první fázi patřil mezi vůdčí osobnosti hnutí Filip Vávra, který se po několikaleté odmlce v posledním období začal opět výrazně angažovat a stál například za nedávnou návštěvou bývalého vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Duka v Česku.


7) Měl někdy Národní odpor politické ambice?
Před volbami v roce 2002 se Národní odpor podílel na vzniku Pravé alternativy, která měla politicky zastřešit část ultrapravicové scény. Strana však po vnitřních sporech ještě před volbami zanikla.


8) Zasáhl někdy Národní odpor do reálné politiky?
Na demonstraci Národního odporu 1. května 2006 se odehrál incident mezi policií a dnešní poslankyní za Stranu zelených Kateřinou Jacques, která proti akci protestovala. Jacques incident výrazně zviditelnil a nejspíš pomohl jak jí k poslaneckému mandátu, tak zeleným k lepšímu volebnímu výsledku.


9) Co hrozí účastníkům akcí Národního odporu?
Například 1. května 2007 organizovalo hnutí pochod centrem Brna, který však byl radnicí zakázán a policie následně asi 500 účastníků rozehnala. Letos v březnu byli organizátoři demonstrace pravomocně odsouzeni za propagaci nacismu k trestům od dvou let do 15 měsíců vězení.


10) Kdy se Národní odpor naposledy nejvíce zviditelnil?
Stoupenci hnutí se účastnili také loni v říjnu nepovoleného shromáždění extremistů v Litvínově, které vyústilo ve střety s policisty.

 

tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz