Zpravodajství

Írán jaderný program nikdy nezastaví, řekl Ahmadínežád

Írán ujišťuje, že uran obohacuje kvůli výrobě elektřiny. Nicméně nemá jedinou elektrárnu, v níž by obohacený uran používal.

Ve dnech, kdy Amerika změnila názor a ustoupila od plánu vybudovat v Česku a Polsku systém protiraketové obrany proti Íránu, tamní hlava státu přilila olej do ohně.


Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že nikdy nezastaví jaderný program jen proto, aby uspokojil kritiky ze západních zemí.


"Nepotřebujeme jaderné zbraně," řekl Ahmadínežád. "Nevidíme žádnou nutnost pro takové zbraně. A podmínky po celém světě se nyní mění ve prospěch našich myšlenek," dodal íránský prezident.


Írán opakovaně ujišťuje svět, že jeho jaderný program včetně obohacování uranu je určen pouze pro mírové účely k výrobě elektřiny, ne pro výrobu jaderné bomby. A to i přesto, že v Íránu není žádná jaderná elektrárna, v níž by se obohacený uran používal.


Proto podle Ahmadínežáda Írán nikdy svůj jaderný program nepřeruší jen proto, aby utišil skeptiky ze Západu.


Írán zahájí 1. října rozhovory s Ruskem, Spojenými státy, Německem, Čínou, Velkou Británií a Francií. "Vždy jsme věřili v rozhovory, v jednání, to je naše myšlení. Nic se nezměnilo," uvedl Ahmadínežád.


Ve čtvrtek se objevily informace o tajné zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii, zveřejněné izraelským deníkem Jerusalam Post. V té se uvádí, že Írán je schopný vyrobit atomovou bombu a snaží se vyvinout raketový systém schopný nést jaderné hlavice.


Ve stejný den ale agentura oznámila, že nemá žádné důkazy, že by Írán měl tajný jaderný program. "S ohledem na nedávné zprávy médií opakovaně zdůrazňujeme, že nemáme žádný konkrétní důkaz o existenci programu jaderných zbraní v Íránu," uvádí se v prohlášení agentury pro atomovou bezpečnost.


Íránský jaderný program je podle západních zemí zaměřen na vývoj jaderných zbraní. Teherán však opakovaně tvrdí, že program využívá pouze pro civilní potřeby – pro výrobu elektrické energie a vědecký výzkum.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz