Zpravodajství

Přijíždí Obamovo č. 2, drsňák a terč komiků Joe Biden

"Obama je první Afroameričan, který mluví srozumitelně, je pohotový, čistý a vypadá dobře," řekl ještě loni před volbami.

Americký viceprezident Joe Biden, který večer přilétá do Česka, je znám svou prostořekostí. Proto se často stává terčem vtipů.


V Americe se už ani neví, kdo vymyslel přezdívku tandemu prezidenta s viceprezidentem - Obama bin Biden. Všichni však ví, že zemitý realista Biden je jiná krevní skupina než akademický idealista Barack Obama. I když Biden Obamu chválil, trčela z toho ironie.


"Barack Obama je první Afroameričan, který mluví srozumitelně, je pohotový, čistý a vypadá dobře," řekl ještě před loňskými volbami prezidenta.


"Jak víte, Joe Biden je starší bělovlasý muž, který byl v Senátu něco přes dvacet let, na rozdíl od Obamy hlasoval pro válku v Iráku a pravil, že Obama nemá dost zkušeností na to, aby se stal prezidentem," uváděl viceprezidenta ve své noční show komik Jay Leno.


Tím, že Obama dlouholetého předsedu vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy nominoval na místo vicepremiéra, mnohé překvapil. Biden má zkušenosti, které Obamovi scházejí, avšak je příliš upovídaný a pravidelně se umisťuje na chvostu žebříčků popularity. Dvakrát - v letech 1998 a loni - se ucházel o nominaci demokratů na prezidenta. Svou snahu odpískal vždy na počátku kampaní. Důvod byl nasnadě: sponzoři do neoblíbeného politika nechtěli investovat.


"Skutečně, Joe je na tom čím dál lépe. Jeho popularita stoupla z jednoho procenta v minulém měsíci na dvě procenta. Tímhle tempem by mohl získat prezidentskou nominaci v roce 2032," utahoval si z něj nedávno Jay Leno.


Do paměti Američanů se zapsal Biden krátce po nástupu do úřadu tím, že prozradil místo tajného úkrytu viceprezidenta.


Takto si z něj pak vystřelil jiný komik - Jimmy Fallon: "Joe nešťastnou náhodou prozradil viceprezidentský kryt. On si prostě občas nemůže pomoci. Ale omluvil se. Řekl: 'Omlouvám se za tu chybu. Vypouštěcí kód našich mezikontinentálních raket je 85334. Heslo mého Gmailu je robot23. Co to říkám? Aha - a abych nezapomněl, klíč od Bílého domu je pod stromem u schodů ke hlavnímu vchodu.'"


Na konci léta se Biden zase neudržel a radil Newyorčanům, aby nejezdili metrem, protože není bezpečné - řádí v něm vir prasečí chřipky. "Viceprezident říká, že metro není bezpečné, je tam vir chřipky. Hej Joe, poslouchej, musím ti to říct: metro v New Yorku bylo nebezpečné už před chřipkou," vzkázal mu ve své noční show David Letterman.


Teď Joe Biden, odpůrce protiraketového plánu, který počítal s radarem v Brdech, přilétá do Prahy. Kdoví, třeba se vyjádří také o pražském metru, anebo mu uklouzne, co si myslí o Češích.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz