Zpravodajství

Klaus vetoval zákon o obchodování s emisními povolenkami

Klaus vetoval zákon o obchodování s emisními povolenkami
Zdroj: Mediafax

Prezident vetoval novelu o obchodování s emisními povolenkami, jež trh s povolenkami rozšiřuje i na leteckou dopravu.

"Sám cíl obchodování s tzv. emisními povolenkami – tedy údajné omezování produkce skleníkových plynů – je dalším drastickým zásahem do ekonomické svobody s velmi pochybným zdůvodněním, neboť doktrína globálního oteplování – zejména její vědecká báze – fakticky zkrachovala," uvedl Klaus.

 
Prezident vysvětlil, že rozšířením obchodu s emisními povolenkami na leteckou dopravu by byl posílen "stínový trh, stínová měna s nejasnou likviditou a stínové pohledávky". Přijetí takového opatření by Klaus musel vnímat jako "časovanou minu pod celou naší ekonomikou, což je v souvislosti s důsledky světové ekonomické krize mimořádně nezodpovědné".
 
Zákon by kromě dalších svých neblahých dopadů zdražil podle prezidenta letenky a tím snížil konkurenceschopnost českých firem na mimoevropském trhu.
 
"I kdybychom brali doktrínu nutného snižování produkce CO2 vážně, pak je třeba připomenout, že emise tohoto plynu z letecké dopravy představují jen tři procenta z celkových emisí v Evropské unii. Jinými slovy: cena za tento demonstrativní politický krok a jeho dopady na naši ekonomiku jsou zcela nepřiměřené jeho reálnému dopadu," vysvětlil Klaus.
 
Prezident kritizuje způsob, jakým byla novela přijata. Zákon je totiž implementací směrnice Evropské unie a v parlamentu se k němu nevedla adekvátní diskuse. "Zákon a především způsob jeho přijetí jsou dalším příkladem popření smyslu parlamentní demokracie, resp. dalším krokem k tomu, aby Česká republika přestala být suverénním státem," soudí Klaus a odmítl vizi parlamentu jako hlasovacího stroje.
 
Zákon by kromě toho začlenil příslušnou unijní směrnici ještě před tím, než byl dokončen proces jejího vytvoření. Klaus odkazuje na slova exministra životního prostředí Jana Dusíka, jenž ve sněmovně uvedl, že metodika ke směrnici bude teprve přijatá.
 
"Obvyklý argument, že nepřijetí této unijní normy nás vystaví nebezpečí postihu ze strany EK, je v tomto případě zcela bezpředmětný, protože Komise sama ještě nemá jasno, jak bude postupovat," míní prezident s tím, že implementace neúplné směrnice by si vyžádala další novelizaci, a tím by došlo k opětovnému znevěrohodnění českého právního řádu.
 
Podle prezidenta je navíc zcela nereálné požadovat na provozovatelích letecké dopravy, aby do dvou týdnů po případném nabytí účinnosti zákona vykázali řádně podložené a nezávisle ověřené údaje z činností zahrnutých do systému obchodování až do roku 2013.
tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz