Zpravodajství

Dělníci opravují hrad Svojanov. Lidé mohou na prohlídku

Středověký hrad Svojanov je už několik dní v obležení dělníků, prochází totiž velkou rekonstrukcí za několik milionů korun.

Veškeré práce ale probíhají za plného provozu, brány památky jsou tedy návštěvníkům stále otevřeny.

Naposledy byl hrad rekonstruován v 80. letech minulého století. Restaurátoři si ale tehdy nedali moc záležet a betonová omítka začala po letech ohrožovat návštěvníky.

Odborníci teď dělají vše proto, aby hrad vypadal přesně tak, jak ho zachycují staré fotografie. Na části renesančního paláce se tak znovu objeví i tzv. psaníčková sgrafita.

Svojanov patří mezi nejnavštěvovanější památky v celém Pardubickém kraji a jen loni sem zavítalo 47 tisíc návštěvníků.

Veškeré práce tu probíhají za plného provozu a turisté tak rozhodně o nic nepřijdou.

Nový kabát renesančního paláce by měl být hotov do letních prázdnin. Ihned potom se začne s rekonstrukcí i ostatních částí hradu.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz