APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Úředníci mapují i stromy na polích. Jde o peníze

Vůbec poprvé v historii u nás začali státní úředníci s mapováním mezí, remízků a osamělých stromů na polích.

Holínky a nepromokavé pláště oblékli hlavně kvůli evidenci.
Farmáři dostávají i na půdu, která leží ladem, dotace. Ministerstvo chce mít proto všechno pod kontrolou, aby se nestalo, že zemědělci meze rozorají, ale peníze budou brát dál.

Jestli v těchto dnech uvidíte na polích po celé zemi lidi, jak si fotí remízky nebo meze na polích, vězte, že to nejsou blázni, ale ministerští úředníci. Všechny krajinné prvky musejí sečíst.

V praxi to znamená, že o každém osamělém stromě nebo mezi se vede podrobný záznam.

Proč tolik práce kvůli křoví uprostřed pole? Důvod je prostý. Ještě donedávna byly remízky pro farmáře bílými místy na dotační mapě. Od letošního roku dostávají zemědělci peníze i na ně.

Stát ale chce mít jistotu, že na polích meze opravdu zůstaly. Karta se vlastně obrátila. Zatímco se v padesátých letech meze likvidovaly a pole scelovala, teď je to přesně naopak. Kdo remízek nebo strom uprostřed pole zničí, může čekat trest.

Základní sčítání remízků, mezí a stromů uprostřed polí skončí 15. května. Dosud jich státní úředníci napočítali více než 42 a půl tisíce.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz