Zpravodajství

Zákon finančně ruinuje rodiče postižené dívky

Zákon o sociálním zabezpečení paradoxně finančně ruinuje rodinu postižené dívky. Nutí je cpát tisíce korun do poruchového auta, na které dostali příspěvek od státu. Auto totiž nelze vyměnit.

V téměř neřešitelné situaci se ocitli rodiče těžce postižené Vanessy Flatanovské (5) z Ostravy. Před dvěma lety dostali na základě zákona o sociálním zabezpečení od státu příspěvek na zakoupení motorového vozidla ve výši 100 tisíc korun. Koupili tedy ojetý Fiat Marea, auto se však po čase ukázalo být značně poruchové. Oprava stíhala opravu, mladá rodina do něj investovala desítky tisíc korun, přesto je po dvou letech fiat v nepojízdném stavu.


Rodiče postižené Vanessky by se poruchového auta rádi zbavili, a vyměnili jej za jiné, ale zákon jim to neumožňuje. Musejí ho totiž užívat pět let, jinak budou nuceni vrátit zpět půjčené peníze. „Jsme z toho nešťastní, protože do auta pořád vrážíme peníze, ale nikam to nevede. Prostě jsme měli smůlu na auto, ale nemohli jsme vědět, že bude tak poruchové. Žádali jsme proto ostravský magistrát, aby nám povolil auto prodat a koupit si jiné, ale řekli nám, že to nejde. Podle zákona ho musíme užívat celých pět let,“ říká Andrea Flatanovská (25).


Auto je přitom momentálně ve stavu, že neprojde ani technickou kontrolou. „Já teď vlastně musím doložit, že mám v pořádku technickou, pokud nedoložíme, že auto má platnou STK, tak budeme muset vrátit peníze, což dělá šedesát tisíc. Tolik peněz však samozřejmě nemáme,“ povzdechl si otec Vanessky Michal Kratochvíl.


S penězi totiž rodina zápasí neustále. Malá Vanesska se narodila bez části mozku, když jí zcela chybí část, která spojuje levou a pravou hemisféru. Pětiletá dívka je tak stále na úrovni tříměsíčního miminka, sama se neposadí, ani nenají, neumí mluvit, chodit, trpí epileptickými záchvaty a zabít ji může jakákoli viróza. Potřebuje proto čtyřiadvacetihodinovou péči.


„Musím se o Vanessku neustále starat, takže do práce jít nemůžu, přítel navíc přišel o práci, takže peněz opravdu nemáme nazbyt. Nemůžeme si dovolit cpát do oprav auta stále další peníze. Auto ale nutně potřebujeme pro transport Vanessky, neustále s ní jezdíme po doktorech. Jelikož nám však úředníci magistrátu nedovolili auto prodat dříve, než vyprší pětiletá lhůta, dostali jsme se do neřešitelné situace,“ povzdechla si Andrea Flatanovská.


Rodině ale teď možná přece jen svitla naděje. Úředníci ostravského magistrátu sice výměnu auta nepovolili, náměstek ostravského primátora však po obeznámení se se situací přislíbil, že zkusí řešit záležitost individuálně. „Pokud tady nastala taková situace, že si ti lidé neví rady, ať se obrátí přímo na mě, podíváme se, co se tím dá dělat. Všechno je řešitelné,“ řekl náměstek primátora Lubomír Pospíšil.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz