Zpravodajství

Noc literatury ovládla pražské památky

Známé tváře českého showbyznysu kreativním způsobem přiblížily na běžně nedostupných místech historické Prahy pestrost současné literatury.

Stovky lidí se po malých skupinkách chaoticky přemísťují z jednoho historického místa na druhé, čekají fronty a netrpělivě sledují čas, aby snad nepropásly některého z atraktivních autorů, které jim nabídla středeční Noc literatury.

 

Zdroj: Jindřich Kodíček

 Dějištěm letošního ročníku byla Malá Strana. Literaturou ožilo například podkroví po rekonstrukci čerstvě otevřené Malostranské besedy, Ledeburská zahrada, Muzeum Kampa či Ateliér Josefa Sudka.


“Hlavní myšlenkou je představit soudobou literaturu v nových překladech. Noc literatury probíhá tak, že je založena na trojí atraktivitě: míst, osobností a textů,“ vysvětluje organizátorka NL Michaela Silpochová.


Návštěvníci se mohli těšit na kvalitní současnou literaturu v podání Jiřího Langmajera, Miroslava Táborského, Marthy Issové, Jaroslava Rudiše či Jana Budaře. Spojením zajímavého textu, atraktivního místa a originální prezentace nabízela letošní Noc lieratury jedinečnou atmosféru a neopakovatelný kulturní zážitek pro širokou veřejnost.


Není náhodou, že se akce konala v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi, Svět knihy 2010, kde se návštěvníci budou moci osobně setkat s vybranými autory Noci literatury. Do projektu se aktivně zapojí i významná pražská knihkupectví prodejem knih Noci literatury 2010.

Zdroj: Jindřich Kodíček

 Doprovodnou akcí projektu byla i výstava Leporelohra Petra Nikla a Ondřeje Smeykala, koncipovaná jako permanentní tvůrčí dílna s důrazem na fenomén knihy jako objektu propojujícího text a obraz, kterou na květen chystá České centrum Praha.

Zdroj: Jindřich Kodíček

 Nocí literatury vyvrcholí i Týden literatury pořádaný Českým centrem Moskva. V rámci komponovaného večera, jehož součástí bude beseda, hudba i film, budou představeny vítězné překlady díla Václava Havla Moc bezmocných. Prezentaci překladů děl českých autorů připravilo také České centrum Řím, které italskému publiku přiblíží například tvorbu Jaroslava Rudiše, Ireny Douskové či Jáchyma Topola. Do Noci literatury se dále zapojí Česká centra v Madridu, Paříži, Košicích či Vídni.
 

Tn.cz je projektu Noc literatiry exkluzivní mediální partner.

Jindřich Kodíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz