Zpravodajství

Husité válčili o hrad v Ostravě. Nezastavil je ani zvlhlý střelný prach

Téměř dvě stě rytířů a husitů bojovalo v neděli odpoledne o Slezskoostravský hrad. Válečnou vřavu nezchladil ani prudký déšť.

Velkolepou bitvou o Slezskoostravský hrad v Ostravě vyvrcholily v neděli odpoledne oslavy šestého výročí znovuoživení hradu. Střetla se zde husitská vojska s křižáky, a nutno dodat, že husité křižáky totálně rozprášili.

Na 200 bojovníků v dobových zbrojích a úborech se utkalo na dolním nádvoří hradu, kde husité postavili vozovou hradbu, díky níž se jim podařilo třikrát odrazit útok křižácké jízdy i pěšího vojska.


Atmosféru bitvy sice kazil hustý déšť, který téměř znemožňoval střelbu z děl, ale jinak se všichni vrhli do boje s obrovským nasazením.


"Bitvu nám zde předvedly skupiny historických šermů a různé divadelní a šermířské seskupení z celé republiky. Jsme rádi, že je neodradilo ani hrozné počasí. Většina bojovníků tady tábořila tři dny, lidé spali pod dobovými stany, vařili na ohni, hrad se prostě vrátil o několik století zpět,“ říká Karel Burda, ředitel společnosti Ostravské výstavy, pod kterou Slezskoostravský hrad spadá.


"Myslím, že si to všichni užili, i když tady padalo z nebe téměř všechno od krup po sníh. Husité ani křižáci by sice v takovém počasí rozhodně nevytáhli paty ven, a odložili by bitvu na jindy, ale my jsme do toho šli s plným nasazením,“ usmíval se šermíř Marek Tichý.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz