Zpravodajství

Vědci vyzvali k obraně Země před sluneční bouří

Vědci vyzvali k obraně Země před sluneční bouří
Zdroj: NASA

Odborníci z NASA varovali Evropany před erupcemi na Slunci. Vědci doporučují politikům, aby se problému začali urychleně věnovat.

Státy by měly co nejrychleji uvolnit potřebné prostředky na ochranu širokého spektra elektroniky, doporučují vědci.


Evropa bude už v roce 2013 čelit obrovským výpadkům elektřiny, hrozí úplný kolaps rozvodných sítí. To není žádná pesimistická předpověď těch, kteří věští konec světa, ale seriózní výstup vědců z NASA.

PODÍVEJTE SE NA SLUNEČNÍ ERUPCI

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé osídlí Mars. Bojí se ale smrtících bouří


Američtí odborníci upozorňují na to, že se Slunce probouzí z období relativního klidu. Už za tři roky by mohly slunečné erupce způsobit nevídané problémy, může se totiž změnit magnetické pole Země. Navigace GPS by nefungovaly, lidé by si museli obejít i bez satelitů, píše britský Daily Telegraph.


"Víme, že to přichází, jenom nevíme přesně, kdy se to stane skutečností,“ uvedl šéf týmu odborníků NASA na Slunce Richard Fisher. "Může to mít nepříznivé důsledky pro celý svět,“ dodal s tím, že hodně míst na Zemi bude úplně bez elektřiny.


Fischer proto apeluje na politiky, aby začali problém řešit a nechali vědce, aby se pokusili nalézt řešení.


 

Jednu z velkých sluneční erupcí zachytina v dubnu sonda Proba-2. Výtrysk slunečních částic byl přesně v zákrytu se Zemí. Ty k naší planetě doputovaly 5. dubna. Přestože byla erupce vůbec nejsilnější za poslední tři roky, obešla se bez následků na pozemské elektronice. Jejím projevem byla jen silná polární záře. Citlivé systémy typu GPS, komunikací a elektrických rozvodných sítí zůstaly nepoškozeny.


V Evropě by výpadky elektřiny mohly trvat i celé dny. Erupce Slunce se opakují jednou za 22 let. "Jenže dříve jsme nebyli tak závislí na mobilech a satelitní komunikaci,“ říká Fisher.


Nemocnice v problémech


Erupcie na SLunci by mohly mít katastrofální dopady i na lidské zdraví. Představte si nemocnice, v nich by měly problémy s elektřinou. Lékařské přístroje bez elektrického proudu by medicínu vrátily zhruba o hodně zpět.


Letecký provoz by byl omezen v míře, kterou ani zdaleka nezažil při nedávných erupcích islandské sopky. Řízení letového provozu by téměř nemohlo komunikovat s piloty.


Problémy byly už v roce 1859


Obrovská erupce na Slunci způsobila na Zemi 1. a 2. září roku 1859 geomagnetickou bouři, která během několika hodin zkratovala telegrafní dráty a způsobila mnoho požárů komunikačních stanic ve Spojených státech i v Evropě. Bouře si pohrála s geomagnetickým polem planety. Polární záři tehdy lidé pozorovali až nad Římem, na Havaji či na Kubě.


Další příchod takové bouře NASA předvídá v květnu roku 2013.


Experti NASA pracují na postupech, jak se solární bouři ubránit a neskončit v hluboké tmě. "Opakování událostí (z roku 1859) by znamenalo mnohem silnější a možná i katastrofické ochromení společnosti a ekonomik," píše NASA na svém webu.

ora, adr, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz