Zpravodajství

V Pacifiku se vytvořil první letošní hurikán, míří však mimo pevninu

Hurikán Celia, první hurikán v roce 2010, se vytvořil na východě Tichého oceánu u Mexika a míří západně mimo pevninu.

Cirkulující větry v Celii aktuálně dosahují rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Střed hurikánu se nachází zhruba 600 kilometrů jižně od mexického letoviska Acapulco.

"Během dalších 48 hodin by měl hurikán ještě sílit," uvedlo Národní hurikánové centrum Spojených států.

Meteorologové varují, že by letošní hurikánová sezóna měla být mimořádně rušná. Podle dosavadního průběhu vývoje počasí to vypadá, že rok 2010 se bude podobat roku 2005, ve kterém pobřeží Spojených států zasáhlo rekordních 28 hurikánů včetně ničivé Katriny. Vítr v tom roce zabil téměř 4000 lidí a způsobil škody za 130 miliard dolarů.

Letos by se nad Atlantikem mělo vytvořit 15 tropických bouří, které dostanou jméno. Osm z nich zesílí na hurikán alespoň prvního stupně, čtyři by měly patřit do kategorie velmi silných, to jest s větrem o rychlosti nejméně 178 kilometrů za hodinu.

Hurikánová sezona začíná 1. června a trvá do 30. listopadu. Saffirova-Simpsonova stupnice rozděluje hurikány do pěti kategorií rozlišovaných podle síly cirkulujího větru. K tomu, aby byla tropická cyklóna označena za hurikán, musí mít její vítr rychlost nejméně 119 kilometrů za hodinu.

Nejvyšší klasifikace na stupnici – kategorie 5 – je vyhrazena pro bouře s rychlostí větru přesahující 249 kilometrů za hodinu.
 

, Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz