Zpravodajství

Zavedeme korunního svědka, shodla se budoucí koalice

Trojkoaliční strany se v pátek shodly na zavedení korunního svědka, zveřejňování informací o veřejných zakázkách na internetu nebo na zákonu o obecném referendu, oznámili lídři po setkání.

Kapitola však ještě nebyla definitivně uzavřena, zbývají technické otázky.

Lídři ODS, VV a TOP 09 se shodli na zavedení obecného referenda. Občané by mohli hlasovat o otázkách, které se nebudou týkat bezpečnosti nebo lidských práv. Pokud by dotaz podpořilo 250 tisíc občanů, vláda by měla povinnost vyhlásit referendum.

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 09 navrhuje zvýšit poplatky: 50 za recept, 100 za den v nemocnici

Informace o veřejných zakázkách budou povinně na internetu, shodly se všechny tři strany. Další povinností bude zveřejňovat jmenovité hlasování vlády nebo obecních rad o veřejných zakázkách.

"Když se dnes zeptáte, kdo na obecní radě jak hlasoval, dostane se vám odpovědi 'nevzpomínám si'. To je přesně to, co se musí změnit," řekl předseda Věcí veřejných (VV) Radek John.

Mezi další opatření pro potírání korupce patří posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebo zřízení jedné generální inspekce ministerstva vnitra.

Zástupci stran se shodli i na aplikaci tzv. testu spolehlivosti, od něhož si slibují další omezení korupce. Vypsání veřejné zakázky by mělo být povinné od jednoho milionu korun výše.

"K omezení korupce je také nutné upřesnění formulace služebního zákona. Čeští úředníci by totiž na druhé straně také měli mít svou jistotu," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Když budou úředníci jistí ve svých pozicích, nebudou tak snadno podléhat korupci proto, aby si zajistili život poté," dodal.

Dalším bodem jednání bylo sporné zrušení akcií na majitele. Nakonec se zástupci stran shodli na tom, že de facto anonymní akcie na majitele bude lepší nezrušit, protože pro české podnikatele by to znamenalo konkurenční nevýhodu ve srovnání se zahraničím. Místo toho se však zástupci trojkoaličních stran shodli, že firma s netransparentní vlastnickou strukturou se nebude smět účastnit výběrových řízení na veřejné zakázky.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz