Zpravodajství

Kde bude nakonec Muchova epopej? Praha se chce s Krumlovem dohodnout

Praha se chce s Moravským Krumlovem o Slovanské epopeji domluvit. Apeluje na ni jihomoravská ODS i hejtman Hašek.

Hlavní město Praha zašle tajemníkovi Městského úřadu v Moravském Krumlově dopis, ve kterém navrhuje smírné řešení a domluvu ohledně stěhování Slovanské epopeje do metropole. Pokud se Praha s Moravským Krumlovem nedomluví, odvolá se proti rozhodnutí úřadu, uvedl radní Ondřej Pecha (ODS).

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

"Chceme se domluvit cestou smíru," prohlásil radní Pecha. Ten v této souvislosti dále uvedl, že pražští radní ve čtvrtek kvůli rozhodnutí městského úřadu mimořádně zasednou. Na jednání Pecha radním představí další možné kroky na základě doporučení právníků.

Pražskému primátorovi Pavlu Bémovi poslali v úteý dopis jak jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), tak i špičky jihomoravské ODS. Apelují v něm na hlavní město, aby ještě přehodnotilo svůj plán epopej přestěhovat.

PSALI JSME:

Slovanská epopej je poslední den v Moravském Krumlově, ve čtvrtek se stěhuje do Prahy

Desítky lidí protestovaly proti stěhování Slovanské epopeje

Soud opět zamítl žádost o předběžné opatření ke stěhování Slovanské epopeje

Slovanská epopej se zatím stěhovat nebude. Krumlovští se brání

Hašek: Moravský Krumlov má morální právo na vystavení epopeje

Moravský Krumlov má morální právo na vystavení Slovanské epopeje. Takové je stanovisko Rady Jihomoravského kraje, s kterým v úterý agenturu Mediafax seznámil hejtman Michal Hašek (ČSSD).

"Moravský Krumlov je místem, kde je o kulturní památku, patřící celému národu, dobře postaráno," řekl Hašek. Jihomoravský kraj proto vyzval podle informací hejtmana pražského primátora Pavla Béma (ODS) speciálním dopisem k jednání o budoucnosti epopeje. Ta zůstane podle starosty Moravského Krumlova Jaroslava Mokrého i nadále vystavena a přístupna veřejnosti.

Zastavte stěhování Slovanské epopeje, apeluje jihomoravská ODS na pražského primátora

Jihomoravská ODS žádá v otevřeném dopise pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby metropole ještě přehodnotila svůj plán přestěhovat plátna Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval mluvčí jihomoravské ODS Jana Darmovzalová.

"Chceme pouze apelovat na lidský rozměr celé věci. Slovanská epopej je v Moravském Krumlově umístěna již 45 let a její stěhování vyvolává právem u nás v regionu velké emoce přerůstající do demonstrací. Praha má spoustu světových památek a děl a pro svůj život a turistický ruch a slávu nutně nepotřebuje další cyklus," píše Bémovi předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka i místopředseda strany Pavel Blažek.

Oba také dodávají, že přestěhování cyklu z Moravského Krumlova, bude pro toto město znamenat citelnou, nejen ekonomickou, ale i duševní ztrátu významného rozměru. Jihomoravská ODS se podle Blažka s Kardnkou nechce zabývat argumenty typu, kdo je vlastníkem Slovanské epopeje, nebo že Praha nebyla schopna splnit asi 80 let starou podmínku darování, tedy umístit cyklus obrazů do nového pavilonu postaveného jen pro tyto účely, či údajnou nevhodností nového místa - Veletržního paláce. Kadrnka s Blažkem připomínají i to, že ponechání obrazů v Moravském Krumlově si přeje i rodina Alfonse Muchy.


Městský úřad v Moravském Krumlově v pondělí rozhodl, že cyklus obrazů, známý jako Slovanská epopej od Alfonse Muchy, se nesmí stěhovat a zůstane na tamním zámku do té doby, než soud určí vlastníka uměleckého díla. Radní Pecha však považuje jednání úředníků v Moravském Krumlově za nevídaně rychlé. "Je to zvláštní divadlo, považuji rozhodnutí úřadu na základě dostupných dokumentů za nestandardní," poznamenal pražský radní. Upozorňuje navíc na to, že Praha je vlastníkem díla.

INFORMOVALI JSME VÁS V PONDĚLNÍCH TELEVIZNÍCH NOVINÁCH:

Nyní má před sebou vedení metropole velký problém vzhledem k tomu, že dílo zůstává v Moravském Krumlově a neexistuje žádná smlouva.

Podstatou toho, proč smlouva není právně účinná, je skutečnost, že Praha měla na výslovnou žádost malíře postavit pro sbírku speciální výstavní pavilon, což ale dosud neučila. Nesplnila tak klíčovou podmínku darovací smlouvy. "Základní podmínkou pro nás zůstává pouze konečné umístění epopeje, bez rizikových dočasných řešení," dodal John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.

Epopej věnoval malíř Alfons Mucha v roce 1928 Praze, ale s podmínkou, že pro ni připraví důstojný prostor. To se dosud nestalo a epopej byla vystavená v zámku v Moravském Krumlově. V nejbližších dnech měla být převezena do pražského Veletržního paláce. Rada Hlavního města Prahy totiž rozhodla neprodloužit zápůjčku Slovanské epopeje Moravskému Krumlovu a zápůjčka vypršela 30. června 2010.

Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz