Zpravodajství

Historici našli kostru Moby Dicka

Měřil přes 20 metrů a musel vážit kolem 60 tun – byl to opravdový obr z mořských hlubin.

Existoval někdy slavný Moby Dick, o němž napsal Hermann Melville svůj slavný román Bílá velryba? Někteří autoři tvrdí, že ano, jiní věří, že to byla jen legenda. Těm, kteří si myslí, že slavný obrovský kytovec opravdu existoval, nahrává do karet nález ze začátku září letošního roku. Možná to ale vůbec nebyl vorvaň…

Někdy před 200 roky musel tenhle obří kytovec udělat fatální chybu – možná jen zabloudil, snad ho oslabilo zranění z velrybářské harpuny. Každopádně se dostal na mělčinu, uvízl zde a na souši brzy pošel. Byl to opravdový obr, archeologové, kteří ho před pár týdny našli, se domnívají, že se dožil věku přes 50let! Kuriózní je, že byl nalezen na břehu anglické řeky Temže.

Mistr soubojů

Vědci, kteří teď kostru velryby zkoumají, z pozůstatků zjistili, že její záda jsou posetá řadou ran, s největší pravděpodobností od harpun a velrybářských háků. Právě velrybáři zřejmě mrtvého obra dostali na břeh; svědčí o tom například fakt, že kostře chybí hlava. Kostice, které velryby mají v čelistech, se v 17. a 18. století používaly na výrobu korzetů a byly tedy velice ceněné.

Zbytky kostry teď zkoumají archeologové a biologové. Zjistili, že se jedná o velrybu jižní, která je dnes u Británie téměř vyhubená – před 200 roky jich však v severských vodách bylo dost a dost. Za velrybu tehdy velrybáři mohli dostat až 12 milionů korun (v přepočtu na naši současnou měnu). Lovci z těchto mořských obrů dokázali zužitkovat téměř všechno: kostice na korzety, olej na svícení a zpracování vln také žebra na deštníky a postroje na koně.

Moby nebo Mocha?

Herman Melville napsal svůj slavný román na konci 19. století. Svět velrybářů dobře znal a slyšel o většině historek, které se o velkých velrybách vyprávěli. Není možné, aby se nedoslechl o tak obrovské velrybě, jakou byl samec zabitý na břehu Temže. A že to vlastně nebyl vorvaň a zřejmě ani nebyl bílý? To je přeci jedno, pro spisovatele byla prostě bílá barva lepším symbolem pro jedinečného živočicha.

Někteří historici však tvrdí, že vzorem pro Moby Dicka se stal vorvaní obr Mocha Dick ulovený roku 1930 nedaleko pobřeží Chille. Oni ten však nebyl zcela bílý, soudobí autoři ho popisovali jako ocelově šedého…

tn.cz/ kar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz