Zpravodajství

Filipínský vulkán Bulusan chrlí popel. Letadla lítají oklikou

Úřady již nařídili evakuaci v okolí sopky. Své domovy opustilo přes 170 lidí. Vulkanologové doporučili odklonit letecký provoz.

Filipínská sopka Bulusan v úterý zasypala vrstvou popela přilehlé vesnice. Protože se zvýšená aktivita sopečné činnosti očekává i v příštích dnech, vydali filipínští vulkanologové doporučení k odklonu letecké dopravy v blízkosti kráteru, píše ve středu agentura AFP.


V souvislosti s nepokojnou sopkou již místní úřady nařídily evakuaci obyvatel žijících ve vzdálenosti do šesti kilometrů od sopečného kráteru. Vesnice v podhůří sopky již opustilo na 170 osob.


Letecké společnosti by měly zajistit, aby se letouny na své trase neocitly v přílišné blízkosti sopky. Náhlý výbuch by mohl ohrozit bezpečnost cestujících, varuje Filipínský institut vulkanologie a seismologie.


Sopka Bulusan, která je 1565 metrů vysoká, leží na největším filipínském ostrově Luzon asi 250 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Manila. Podle místních úřadů žije v městech v její blízkosti přibližně 250 tisíc lidí. Vulkán vybuchl naposled v roce 2006.


Bulusan leží v aktivní vulkanické zóně nazývané Tichomořský ohnivý kruh. Tato oblast, ve které se setkávají kontinentální desky, je charakteristická častým výskytem projevů vulkanické a seizmické činnosti – nacházejí se zde asi dvě třetiny všech aktivních sopek.


 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz