Zpravodajství

Trhat JMELÍ v lese je NELEGÁLNÍ!

Lesníci v předvánočním období víc vyrážejí do revírů. Kontroly navyšují nejen kvůli krádežím stromků, ale také jmelí.

Neodborné trhání jmelí nenávratně poškozuje stromy, někteří zloději kvůli tomu dokonce strom nejdříve porazí. Škody se ročně počítají na stovky tisíc korun. Chytnout ale někoho při činu je prý velmi obtížné.

 
Mají boty s ostrými hroty, cestou nahoru lámou větvě a v korunách nešetrně používají pilku. Při lezení do stromů vznikají díry, do kterých proniká houbový parazit, který rozkládá dříví a tím pádem ho znehodnocuje.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Zloději navíc ve výškách riskují život. Před čtyřmi lety při nelegálním česání jmelí spadl na Chrudimsku z 20 metrů mladý muž a na místě zemřel.
 
Pokud lesníci zloděje přistihnou, hrozí mu ve správním řízení pokuta až 5000 korun. "Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zákonem o lesích zakázané, povolit ho může pouze majitel nebo správce lesa," řekl mluvčí.
 
Výjimku může udělit správce lesa. O tu ale v republice obvykle požádá jen několik desítek lidí. Ostatní prodávají na stáncích jmelí kradené.
 
Jmelí je parazitující rostlina. Roste na borovicích, jedlích, akátech nebo topolech. Kulovité trsy mají po obvodu až jeden metr. Jmelí rozšiřují pomocí trusu ptáci, kteří se živí jeho bobulemi. Semena poté vyklíčí a kořeny vrostou pod kůru. Jmelí se hojně využívá v léčitelství, lidé v minulosti věřili, že přináší štěstí. Tradice se dochovala dodnes.
TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz