Zpravodajství

Nejhorší blackouty dějin. Když světlo zhasne, přichází smrt

Nejhorší blackouty dějin. Když světlo zhasne, přichází smrt
Zdroj: TN.cz

Když zhasnou v desetimilionovém městě světla, nastane tragédie. Podle expertů se něčeho podobného můžeme brzy dočkat i v Česku.

Když roku 1882 Thomas Alva Edison poprvé rozsvítil ulice dolního Manhattanu, nikdo ještě netušil, jak závislými na světle se staneme. Když nečekaně přestane svítit, jsme v koních. Českou republiku naštěstí nikdy žádný obří výpadek elektřiny nepostihl, ale především ve Spojených státech mají s blackouty hodně špatných zkušeností.

Jako blackout se označuje silný výpadek proudu, který přeruší zásobování elektřinou na rozsáhlém území. Může mít mnoho příčin, ale když nastane, je to pokaždé pořádný průšvih. Podívejte se na ty nejtragičtějí blackouty v dějinách.

Anglická města za II. světové války


Nebyl to klasický blackout, ale stal se ukázkou toho, jak zranitelná jsou moderní města bez dostatku světla. V době mezi světovými válkami si Angličané na osvětlené ulice a domy zvykli, proto je zákaz svícení ve městech vyhlášený 1. září 1939 zaskočil. Po téměř šest dlouhých let musela být za německého bombardování anglická města temná. Mělo to znesnadnit německým bombardérům v přímých útocích na cíle.

Postiženi byli vlastně všichni obyvatelé britských ostrovů – celkem 47 milionů lidí. Angličané si sice na zatemnění rychle zvykli, bylo ostatně vyhlášeno pro ochranu jejich životů, ale začátky byly velmi těžké. Jen v prvním měsíci, kdy zákaz fungoval, došlo k tisícovce smrtelných dopravních nehod. Výrazně také vzrostl počet trestných činů – především vloupání a přepadení. Britové však vše snášeli s pověstným britským klidem…

Velký blackout, listopad 1965


25 milionů Američanů a Kanaďanů se ocitlo bez světla a elektřiny 9, listopadu 1965. Tento blackout trval asi 14 hodin a postihl severovýchod USA a Ontario v Kanadě. Mohla za něj chyba obsluhy elektrárny v Niagaře. Temnota pokryla oblast o velikosti České republiky. Výpadek zasáhl také New York. Naštěstí té noci svítil jasný úplněk – obloha byla zcela bez mráčku a lidé tedy viděli docela dobře i bez elektřiny. Dokonce nedošlo ani k nějakému většímu počtu kriminálních činů; naopak metropolitní policie zaznamenala statisticky jeden z nejklidnějších dní v roce. Došlo jen k pouhým pěti případům rabování, všichni zločinci bylo zřejmě příliš fascinováni tmou.

Mohlo za to UFO? Stejné noci, kdy došlo k blackoutu, bylo pozorováno nadprůměrné množství neidentifikovaných létajících objektů označovaných jako UFO. Několik svědků přísahalo, že viděli nad setmělými městy třicetimetrové jasně svítící kotouče. Skeptičtí vědci později tvrdili, že za to mohl jednoduchý fakt – lidé se prostě ve tmě jen víc dívali na oblohu.

S velkým blackoutem se často pojí mýtus o tom, jak se devět měsíců po výpadku elektřiny v New Yorku narodilo neobvyklé množství dětí. Je to však jen legenda založená na článku v deníku New York TImes, kde si však jeho autor prachsprostě vymýšlel. Ve skutečnosti se žádné děti “navíc“ nenarodily…

Rabování a plenění, New York 1977


O dvanáct let později zasáhl stejnou oblast další blackout, tentokrát mnohem horší. Zasáhl sice méně lidí (“jen“ osm milionů), ale trval celých 25 hodin. Za obrovský výpadek mohl jediný zásah blesku, který poškodil jedno z klíčových míst newyorkské rozvodné sítě. Nedostatečně ošetřovaná síť se s tím nedokázala vypořádat, a když ji poškodily další údery blesků, zhroutila se.

Blackout přišel v tu nejméně vhodnou dobu. New York a celé Spojené státy se tehdy potýkaly s ekonomickými problémy a ve městě vládla velmi nepříjemná atmosféra. Po celou dobu, kdy nesvítila světla, řádili obyvatelé města jako šílení. V ulicích vzplály požáry – hasiči jich hasili přes tisícovku. Policisté zatkli 3776 lidí za rabování. Škody činily 300 milionů dolarů!

Kalifornská energetická krize, 2000-2001Nejdelší série blackoutů v dějinách postihla Kalifornii v letech 2000-2001. V té době výrazně narostla poptávka po energii a výrobci toho dokázali využít. Společnost Enron nejprve začala úmyslně vypínat elektrárny a tím ještě víc zvýšila poptávku. Pak si mohla dovolit prodávat elektřinu ve špičce až za dvacetinásobek normální ceny. Ve špičkách tak často docházelo k výpadkům, které trvaly až několik dní a postihovaly statisíce lidí.

Výpadky byly tak časté a silné, že vše začala řešit zvláštní komise. Ta zjistila, že velké firmy, především Enron, zneužily úmyslně deregulace cen elektřiny a jejich činy vedly přímo k blackoutům. Právě tato kauza přivedla do kalifornského guvernérského křesla Arnolda Schwarzeneggera, který proti zneužití deregulace ve své kampani hlasitě vystupoval.

Třetí velká krize, srpen 2003

55 milionů lidí se ocitlo bez elektřiny 14. srpna 2003. Blackout postihl opět severovýchod USA a část Kanady, tedy oblasti s největší spotřebou energie ve Spojených státech. Mohlo za něj nečekané přepětí v přetížené energetické síti a pravděpodobně i počítačový virus, který napadl ovládací počítače. Tentokrát proběhl téměř bez problémů, především proto, že většina životně důležitých zařízení byla po předchozích zkušenostech vybavena záložními systémy. Naopak, Američané si tento blackout docela užili. Většina obyvatel města odešla slavit do ulic, bary rozdávaly pití zdarma a na náměstích se veselo popíjelo a klábosilo.

K pohodové atmosféře přispělo i příjemně teplé počasí. Bylo zaznamenáno jen několik případů rabování, především v New Orleans a Brooklynu. Připravená byla i policie a hasiči – fungovala i rádia a dokonce vysílaly i některé televize. Vinou výpadku elektřiny zemřelo 11 osob, nejčastěji při dopravních nehodách na neosvětlených ulicích.

Největší blackout v dějinách, Jáva-Bali 2005


Přestože Spojené státy mají s výpadky energie nejvíc zkušeností, ten největší postihl před šesti lety Indonésii. Postihl 120 milionů lidí – prakticky polovinu země a úplně celé hlavní město Jakartu.

Za výpadek mohla chyba na jednom vedení. Ta se pak lavinovitě rozšířila po rozvodných stanicích a řada elektráren se v důsledku odpojila ze sítě. Přesná příčina nebyla dodnes zjištěná, a to přesto, že ji vyšetřovala speciální vládní organizace. Na to, jak masivní tento blackout byl, zemi příliš nepostihl. V Jakartě bylo hlášených jen šest požárů, které způsobily svíčky používané místo žárovek. Výpadek naštěstí trval jen 5 hodin, takže důležité budovy vydržely fungovat na naftových záložních systémech. Například Jakartská burza ani nepřerušila obchodování…

tn.cz / kar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz