Prostřednictvím otevřeného dopisu se středočeská ODS obrátila v pondělí na hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a žádá od něj odpovědi na otázky ohledně fungování autobusové dopravy v kraji.
Formu dopisu zvolili občanští demokraté proto, že všechny ostatní způsoby komunikace s hejtmanem podle nich selhaly.
Občanským demokratům vadí rozhodnutí hejtmana, který některé spoje zrušil. Tvrdí, že dosud systém fungoval a byl výsledkem složitých jednání. "Vybalancovat ho tak, aby vzal v úvahu všechny faktory, rozhodně nebylo jednoduché," píše opozice.
ČTĚTE TAKÉ:
Bárta Rathovi: Jste bigamista. Ferdu Mravence neberu vážně, odvětil hejtman
Zrušení některých spojů proto občanští demokraté považují za nekompetentní zásah do systému. "Z obyvatel některých částí kraje jste škrtem pera udělal společenské vyděděnce, kterým hrozí ztráta zaměstnání, mají problém s cestou na úřady nebo k lékaři, jejich děti se nedostanou do školy," píší v dopise.
Ultimátum do konce týdne
Povinnost kraje zajistit základní dopravní obslužnost pro všechny obyvatele je podle občanských demokratů hrubě porušena. Strana proto žádá během týdne odpověď na několik otázek. Zajímá ji například, proč odpovědní představitelé kraje již při tvorbě návrhu rozpočtu (tedy minimálně 3 měsíce před koncem roku 2010) nezačali jednat s obcemi a dopravci o změně počtu spojů hrazených krajem.
Dále by občanští demokraté chtěli vědět, jestli existuje ekonomická analýza ušetřených nákladů souvisejících se snižováním počtu spojů, a kdy ji dostanou zastupitelé k dispozici. Požadují také vyvození politické a personální odpovědnosti.
Poukazují také na to, že kraj snižuje dotaci na dopravu i přesto, že se očekává vyšší výnos z daní.
Odpovědi na tyto otázky chtějí občanští demokraté znát do konce tohoto týdne.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz