APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Machři sekali láhve sektu šavlemi, lopatou, pukem i hokejkou!

Špičkové výkony nejlepších sommelierů z celé České republiky i Slovenska přineslo mezinárodní Mistrovství ČR v sekání láhví sektu v Prušánkách na Jižní Moravě. Sekalo se tady vším, co koho napadlo – od šavlí, a sekáčky přes šindele a skleničky až po pušku, golfové hole!

Několik set lahví kvalitního sektu bylo o víkendu sťato zkušenými mistry svého řemesla na mezinárodním Mistrovství ČR v sekání láhví sektu v Prušánkách na Jižní Moravě. Patnáct sommeliérů z celé České republiky a Slovenska zde svedlo boj o nejlepšího sekače sektu. “Sekání láhve sektu je vrchol sommelierského umění, hodnotí se elegance sekání, provedení, jestli se seknutí povedlo a láhev se nerozbila,“ přibližuje expert na sekání sektů, tedy tzv. sabrage Jiří Horák. “Seká se nejprve sečnou zbraní, to znamená meč, šavle, a potom libovolným nástrojem podle zvážení a odsouhlasení poroty,“ doplňuje viceprezident Asociace sommelierů České republiky Libor Nazarčuk.


Hrdla lahví se tak sekala nejneuvěřitelnějšími nástroji - lopatou, sekáčkem, bambitkou, golfovými holemi, skleničkami, sekerou, puškou, šindelem, hokejkou, botou, a dokonce i hokejovým pukem. Čeští sommelieři jsou přitom v této disciplíně nejlepší na světě! Nemají na ně ani Francouzi, kteří sekání sektu vymysleli, když Napoleonovi důstojníci začali odsekávat šavlemi hrdla lahví šampaňského. “Před dvěma lety přijeli sem na mistrovství francouzští sommelieři, kteří tady chtěli předvést umění sabrage, ale se zlou se potázali, protože pochopili, že u nás se seká první liga, kdežto oni jsou na hranici okresního přeboru,“ říká expert na sabrage Jiří Horák. “Je pravda, že tahleta akce v Prušánkách je vlastně největší soutěžní akce na světě, neznám jinou, která by se tolik věnovala technikám, způsobům, momentům, které se v sabragi dají najít,“ potvrzuje šéfredaktor specializovaného magazínu Sommelier Luboš Bárta.

Součástí mistrovství byl i pokus o rekord v co největším počtu odseknutých lahví sektu za jednu minutu. Ten se však překonat nepodařilo, povedlo se jen vyrovnat ten loňský, když se během minuty podařilo odseknout 34 lahví. Nikomu to však nevadilo, mnohem důležitější byl boj o titul nejlepšího sekače sektů, který nakonec ukořistil Kamil Prokeš z Velkých Němčic.
 

Marek Švidrnoch

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz