Zpravodajství

NEPLATIČI přijdou o příspěvek na živobytí, rozhodli poslanci

O příspěvek na živobytí brzy přijdou neplatiči pokut nebo místních poplatků. Novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje dlužníkům příspěvek na živobytí odebrat a splácet z něj dlužné částky, schválili v pátek proti vůli opozice koaliční poslanci ve třetím čtení.

"V návrhu jsou uvedeny dvě změny, které se týkají pouze příspěvku na živobytí ze systému dávek v hmotné nouzi. Novela umožňuje uzavřít s dlužníkem dohodu o srážkách, což nebylo možné. V případě, že to dlužník dobrovolně neučiní, pak nastává druhá věc - výkon rozhodnutí a odebrání příspěvku na živobytí. S tím, že dlužníkovi zůstane existenční minimum," popsala novelu předkladatelka, poslankyně za ODS Ivana Řápková.

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 09 už není top, LEVICE ROSTE a VÉČKAŘI by ostrouhali!
 

Zdůraznila, že cílem novely je, aby sociální dávky sloužily potřebným, nikoliv těm, kteří je zneužívají. "Ti, kteří se nedopouštějí přestupků a snaží se svou situaci řešit, těch se tato novela nedotkne," podotkla Řápková.
 

Poslankyně Lenka Kohoutová z ODS, která návrh také předkládá, upřesnila: "Novela je o rovném přístupu všech občanů. To znamená, že jestliže někdo může být exekuovatelný, může být exekuovatelný i ten druhý. Ne, že se schová pod pláštík hmotné nouze."
 

Novela zavádí změny, které se týkají výhradně příspěvku na živobytí. "Předkládaný návrh se netýká dávky související s bydlením nebo okamžité pomoci. Návrhem není dotčen ani příspěvek na péči," uvedla poslankyně.
 

Cílem návrhu je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře.
 

Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.
 

Proti návrhu ostře vystoupili poslanci za ČSSD i KSČM. "To, co poslankyně předkládají, je o tom, naprosto cíleně sebrat lidem v hmotné nouzi i to minimum, co od státu získávají," myslí si poslanec Roman Sklenák (ČSSD), který navrhl sněmovně předlohu zamítnout již v květnu. Ta ho však nevyslyšela.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz