Zpravodajství

V Chile spustili NEJVĚTŠÍ TELESKOP na světě! Chtějí najít novou Zemi

V Chile spustili NEJVĚTŠÍ TELESKOP na světě! Chtějí najít novou Zemi
Zdroj: Oficiální zdroj

V chilské observatoři Chajnantor spustili v pondělí největší a nejvýkonnější vesmírný teleskop na světě. Vědci doufají, že jim pomůže nahlédnout do nejstarších zákoutí vesmíru a najít planety podobné Zemi, píše webový portál deníku The Guardian.

Teleskop s názvem ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) se tyčí k nebi hluboko v poušti Atacama na severu Chile, na náhorní plošině Chajnantor v nadmořské výšce 5000 metrů. Je to společný projekt Spojených států, Evropské unie, Japonska a Chile.
 

PSALI JSME:

NEBEZPEČÍ Z VESMÍRU! Slunce bude shazovat další satelity...
 

Po deseti letech plánování a příprav bylo zařízení v pondělí prvně uvedeno do provozu. Sice ještě není dokončeno, do roku 2013 by ovšem mělo mít 66 dvanáctimetrových antén. Je považováno za nejvýkonnější a nejsložitější teleskop svého druhu na světě.
 

"Dnešní den představuje ocenění úspěšné spolupráce tisíců lidí z celého světa, kterým šlo o stejný cíl: vybudovat nejmodernější radioteleskop, který nahlédne do nejchladnějších a nejtemnějších hlubin vesmíru, kde vznikají galaxie, hvězdy a možná i stavební kameny samotného života," citovala agentura AFP ředitele projektu Thijse de Graauwa.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz