Zpravodajství

Rovnoprávnost psů a koček: Budeme platit poplatky za všechna zvířata?

Majitelé psů a koček se v poslední době začali přít o povinnost platit poplatky za své mazlíčky. Zatímco pejskaři zaplatí ročně za svého miláčka do kasy města až 1500 korun, majitelé koček neplatí nic.

Každý pejskař musí každoročně platit poplatky za svého domácího mazlíčka. Jejich výše je stanovena obcí, ve které majitel psa žije. Ve městech je zpravidla vyšší, řádově až násobně - zatímco ve vesnici zaplatíte třeba 150 korun za rok, ve městě se poplatek může vyšplhat až na 1500.


Pro města a obce je příjem z poplatků nezanedbatelný – do kasy jim přinese až desítky milionů korun ročně. Praha loni vyinkasovala na poplatcích za psy přes 51 milionů, Brno 15 a Plzeň 5,5 milionu.

Mnoho pejskařů si ovšem stěžuje, že za zaplacené peníze nevidí žádné služby pro svá zvířata. V parcích pořád chybí stojany s pytlíky na psí exkrementy, lopatky atd. Zákonem ovšem není jasně stanoveno, že peníze z poplatků mají být využité na úklid po psech.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vrahem byl labrador!" tvrdí obhájce u soudu

Boj mezi pejskařemi a chovateli dalších zvířat vyvolal výrok senátora Jaroslava Kubery, který před časem zazněl v médiích. "Samozřejmě vybírání není zadarmo, musí tu být nějací úředníci, kteří poplatky obhospodařují. Za kočky se také neplatí, přestože běhají, kde chtějí," prohlásil Kubera.


Chovatelé psů se cítí být poškozeni – vybírání poplatků za psy podle mnohých z nich není spravedlivé – majitelé koček žádné poplatky platit nemusí. Tato problematika oba tábory rozděluje "Jsem pro zrušení všech poplatků za zvířata, města stejně peníze nevyužívají na zlepšení podmínek pro psy, tak proč bychom za ně měli něco platit,“ ptá se pejskař Jan z Prahy. Opačný názor má jeho kolegyně Jitka z Brna. "Poplatky by měli platit všichni majitelé psů i koček. I kočky pobíhají venku a dělají po sobě nepořádek, který musí města uklízet.“


"Pejskaři platí poplatky už řadu let, tak proč to teď nevyměnit? My bychom mohli přestat platit a majitelé koček by měli začít,“ říká v nadsázce Petr, majitel osmiletého ovčáka z Přerova.

tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz