Zpravodajství

OSN přitvrzuje: Situace v Sýrii je nepřijatelná. Okamžitě zastavte násilí!

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý prohlásil, že situace v Sýrii je nepřijatelná. Mezinárodní společenství a členy Rady bezpečnosti OSN vyzval, aby v rámci syrské otázky zaujali jednotný postoj, píše agentura Reuters.

Za prioritu OSN označil zastavení násilí v Sýrii a zahájení politického dialogu. "Situace v Sýrii se stala nepřijatelnou a netolerovatelnou," řekl Pan Ki-mun v indonéském Bogoru během projevu k tamním mírotvorcům OSN.
 

Pan Ki-munův komentář zazněl před úterním zasedáním Rady bezpečnosti, která má projednat návrh na dokument vyzývající mezinárodní společenství k "dalším opatřením", která přijdou do hry, pokud syrský prezident Bašár Asad nesplní mírový plán společného vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) Kofiho Annana.
 

Dokument předložila Radě bezpečnosti v pondělí Francie. Jde o společné stanovisko, které nemá takovou váhu jako rezoluce, je ho však snazší schválit.
 

OSN v dokumentu mimo jiné vyzývá Asada a syrské povstalce, aby "plně a okamžitě realizovali" Annanův plán na zastavení násilí, osvobození lidí uvězněných během roční revolty, stažení bezpečnostních sil z měst zasažených protesty a usnadnění dodávek humanitární pomoci.

ČTĚTE TAKÉ:
Vysvobozený fotograf: "Homs není válka, Homs je masakr"

 

Boje mezi syrskými povstalci a armádou se mezitím přenesly až do hlavního města Damašku, které až donedávna stálo stranou násilností.

PSALI JSME:
Schyluje se k válce? V syrském přístavu kotví ruské válečné lodě

 

Povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada trvá rok a podle OSN připravilo o život již přes osm tisíc lidí. Syrská observatoř lidských práv udává 8500 mrtvých, z toho tři čtvrtiny civilistů.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz