Zpravodajství

Další zdanění cigaret a alkoholu je na spadnutí. Má zalepit díry ve zdravotnictví

Zdravotním pojišťovnám docházejí rezervy. Peníze jim má dodat speciální daň, kterou navrhl poslanec ODS Boris Šťastný. Odhaduje, že by tak pojišťovny mohly získat až tři miliardy korun navíc. Nápad se zamlouvá i ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi.

Speciální daň na cigarety a alkohol, se kterou přišel občanskodemokratický poslanec podporuje kromě ministerstva zdravotnictví i sněmovní výbor pro zdravotnictví.

"Ministerstvo zdravotnictví teď má do června vypracovat příslušný legislativní návrh. Možnosti jsou dvě. Buď část peněz vybraných ze spotřební daně na tabákové výrobky přesunout změnou zákona o rozpočtovém určení daní ze státního rozpočtu přímo do zdravotního pojištění, nebo pro tento účel vytvořit zcela novou specifickou daň,“ řekl Právu Šťastný.

Poslanec odhaduje, že by si tak pojišťovny mohly přilepšit ročně asi o tři miliardy korun. Výši daně odhaduje na jednu korunu z každé krabičky cigaret a lahve tvrdého alkoholu.

Peníze by měly pojišťovnám dodat peníze na zdravotní péči. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek Právu řekl, že na to již pojišťovny vyčerpaly rezervy z minulých let a letos se jim nebude dostávat tři až pět miliard korun. Číslo však může být nakonec nižší, protože výběr pojistného zatím probíhá podle plánu.

Příklad našel Šťastný ve Spojených státech, kde tato daň existuje nejen v jednotlivých státech, ale i v některých městech. Občané to tam považují za spravedlivé vůči těm, kteří si kouřením či alkoholem poškozují své zdraví. A i u nás by kuřáci i konzumenti alkoholu mohli uvítat, že část peněz ze zdanění těchto výrobků se nerozplyne ve státním rozpočtu, ale půjde přímo na zdravotnictví,“ uvedl Šťastný.


ČTĚTE TAKÉ:

12 rad pro kuřáky, kteří právě "típli" poslední cigaretu

Deník také připomíná, že jen loni se na spotřební dani za tabákové výrobky od kuřáků vybralo 44,986 miliardy korun a letos to bude ještě více, protože cigarety zdražily. K tomu se musí ještě připočítat vybrané DPH. Celkový roční výnos státu z kouření tedy výrazně přesahuje padesátimiliardovou hranici.

tn.cz / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz