Ministr Kalousek spolu s premiérem Nečasem vysvětlovali po jednání vlády ekonomická opatření, která mají stabilizovat státní rozpočet.
Vláda ve středu potvrdila koaličně dohodnutý balík rozpočtových opatření pro roky 2013 a 2014, uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS). Série opatření zahrnuje zvýšení DPH, omezení valorizace důchodů nebo vyšší zdanění lidí s vysokými příjmy.
"My vycházíme z toho, že toto je opatření, které umožní sestavit státní rozpočty pro rok příští a přespříští. A že s tímto souborem konkrétních legislativních kroků, které budou schváleny, tak vláda - při samozřejmé rozpočtové odpovědnosti, to znamená například nepouštění větších výdajů do ekonomiky - v podstatě vystačí do konce tohoto volebního období," uvedl na dotaz agentury Mediafax premiér Nečas.
Podívejte se na reportáž TV Nova:
"Za předpokladu, že bude naplněna prognóza, že ekonomika v příštích letech poroste velmi mírně, spíše bude stagnovat," doplnil předsedu vlády ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Za předpokladu, a to nemůže v této situaci v Evropě a na finančních trzích nikdo nikdy vyloučit, za předpokladu, že dojde k nějakému krachu, vypadne kostlivec ve skříni kdekoli na světě a odrazí se to v reálné ekonomice, tak se samozřejmě ocitneme v jiné situaci," dodal ministr.
Zatím nejdál je úprava valorizačního schématu pro penze, kterou kabinet posvětil už v podobě novely zákona o důchodovém pojištění. Valorizace důchodů se má pro roky 2013 až 2015 snížit jen na třetinu růstu reálných mezd a třetinu míry inflace, v současnosti přitom úprava penzí zohledňuje růst spotřebitelských cen stoprocentně.
"Vzhledem k časovým termínům jsme museli už dneska pustit přes vládu návrh změny valorizační formule, protože tam jsme vázáni termíny. Podzákonná norma v podobě vyhlášky musí být přijata v září letošního roku, to znamená, že nejpozději v polovině srpna musí být právně účinná," vysvětlil Nečas.
Podle premiéra bude zbytek opatření svázaný do jednoho balíku, který má ministerstvo financí předložit do půlky května. Výjimkou bude zápisné, které chce vláda do legislativy zapracovat formou poslaneckého návrhu. Nejdřív se ale musí dohodnout na jeho výši.
"Jestli mohu upřesnit, tam je to samozřejmě jeden balík pro rok 13 a jeden pro rok 14," reagoval Kalousek. "To znamená, že ty nezbytné parametrické změny pro rok 13 odešle ministerstvo financí do legislativního procesu již koncem dubna. Počítám, že 20. dubna to budeme schopni expedovat - za cenu mimořádných směn nočních a víkendů, ale na to jsme zvyklí," konstatoval ministr financí a doplnil: "Rok 14, kde ten časový tlak není takový, půjde v druhém balíčku někdy v polovině roku."
Kalousek ale musel na tiskové konferenci čelit i vlně kritiky. Mnozí mu totiž vyčítají, že před časem říkal, že zvyšování daní není dobrou cestou v době krize. "Výrok se týkal hypoteční krize, která podle nás měla být roční, nebo dvouletá záležitost. V takovém okamžiku nebylo rozumné situaci řešit zvyšováním daní, lepší bylo překlenutí expanzivním rozpočtem," oponoval Kalousek
"Nyní se nejedná o krátkodobý cyklický vývoj, ale stojíme tváří tvář skutečnosti, že mnoho dalších let, několik dalších vlád, se budou muset vyrovnat s tím, že meziroční nárůst produktu, že tedy peníze do veřejných Rozpočtů nebudou narůstat a přitom poroste tlak na sociální transfery související se stárnutím a zdraví populace. To je výzva, se kterou se musíme vyrovnat a to nelze pochopitelně bez zvýšení daní. Nejsou ale zdaleka dominantní v opatřeních, z celkového objemu tvoří 28 procent," doplnil ministr.
Ministr vysvětloval i nové zdanění vína: "Některým vinařům to vůbec nevadí, jedná se hlavně o ty, kteří vyrábí kvalitní vína. Většina vína pochází z dovozu a bývají nekvalitní. Jde o plán jak ochránit malé české vinaře. Kvůli penězům často vítězí nekvalitní dovozové víno nad domácím vínem a pivem,“ vysvětloval místopředseda TOP 09.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz