Zpravodajství

Syrský Homs ostřelují každých pět minut. Za osm dní "příměří" umřelo už 120 lidí

Město Homs, jedno z ohnisek povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, se v pátek ocitlo pod palbou děl. Ostřelování se opakuje každých pět minut.

Armáda ostřeluje i další opěrný bod rebelů - město Kusajr. Syrská observatoř pro lidská práva sdělila, že na Homs, který leží na severu země, dopadají granáty v pětiminutových intervalech. Podobná svědectví přicházejí z nedalekého města Kusajr. Informuje o tom agentura AFP.
 

"Palba z děl a minometů po celou noc neustala a pokračuje i dnes," říká jeden z povstalců. Na jihu Sýrie zabil v pátek výbuch bomby deset příslušníků bezpečnostních jednotek. "Ozbrojená teroristická skupina odpálila stokilogramovou bombu v Sam Džolanu v provincii Kunejtra a zabila deset členů bezpečnostních jednotek," oznámila syrská státní televize.
 

Pátek, pro muslimy tradičně den modliteb a odpočinku, se od začátku povstání pravidelně stává také dnem masových protestů. Tentokrát se demonstranti sešli ve městě Hasaka, v provincii Dará a na předměstích Damašku. Spolu s povstalci do ulic vyšli i policisté a vojáci.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Přátelé Sýrie požadují mír v zemi. Pokud příměří nevydrží, jsou připraveni tvrdě zasáhnout

 

Povstalci vyzývají Bašára Asada, aby dodržel příměří schválené 12. dubna. V bojích od té doby v Sýrii padlo 120 lidí.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uznal, že příměří v Sýrii je křehké a tamní vláda neplní závazky. "Zejména v několika posledních dnech se objevují zprávy o rostoucím násilí včetně ostřelování míst obydlených civilisty a útoků ozbrojených jednotek," sdělil.
 

Do Sýrie chce proto vyslat další pozorovatele. Nyní situaci monitoruje jen osm lidí. Rada bezpečnosti bude jednat až o třísetčlenné misi. Mírový plán v Sýrii dojednal společný vyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. V šesti bodech zavazuje Bašára Asada ke stažení vojenských jednotek, zastavení bojových operací, zahájení politického dialogu s povstalci, otevření země pro humanitární pomoc a propuštění zajatců.
 

Povstání proti Asadovu režimu vypuklo v Sýrii před 13 měsíci. Za tu dobu podle OSN přišlo o život 9000 lidí. Na 25 000 Syřanů uprchlo do sousedního Turecka.
 

cob, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz