Zpravodajství

Pesticidy snižují inteligenci

Pesticidy ohrožují inteligenci ještě nenarozených dětí. Lékaři doporučují těhotným matkám, aby se vyhýbaly působení těchto látek, které se používají v zemědělství k hubení škůdců.

I mírné dávky běžných pesticidů působících na těhotné ženy mohou vést ke změnám v mozku dítěte a snížení jeho inteligence. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na pondělní zprávu amerických vědců.

Studie americké Národní akademie věd zkoumala děti žen v New Yorku vystavených chlorpyrifosu, který se běžně užívá v zemědělství.

Struktura mozku dvaceti dětí ve věku od pěti do 11 let, jejichž matky byly vystaveny vyšším dávkám tohoto pesticidu, vykazovala "značné abnormality" v porovnání s dvaceti dětmi matek, které se s látkou setkávaly méně.

"Vliv toxických látek během prenatálního období může mít významný vliv na rozvoj mozku," řekla vedoucí týmu profesorka Virginia Rauhová.

Vědci zkoumali mozky dětí pomocí magnetické rezonance. Některé jejich části byly u skupiny vystavené vyšším dávkám pesticidu neobvykle velké. Chyběly u nich také některé typické rozdíly mezi mozky mužů a žen.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženě zničil život jedovatý náramek. Málem ji zabil!

Studie poprvé použila magnetickou rezonanci k výzkumu dřívějších nálezů změn mozků zvířat vystavených chlorpyrifosu. Vědci uvedli, že pro potvrzení dlouhodobých efektů je potřeba další výzkum.

Chlorpyrifos se v zemědělství používá se na ošetření napadených listů a plodů ovoce, na cukrovou řepu, kukuřici, obilniny, papriku, okurky, rajčata, brambory nebo řepku olejku. V roce 2001 bylo v USA zakázáno jeho používání k hubení hmyzu v domácnostech.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Píše se na Deník.cz