Zpravodajství

Důchody čeká propad. Dnešní třicátníci dostanou almužnu

Státní důchody v Česku čeká strmý propad, podle studie oproti průměrné mzdě klesnou ze současných 46 procent na 26 procent v roce 2050.

Studii zveřejnilo akademické pracoviště Cerge-El a informovala o ní ČSOB. "Pokud dnes lidé s průměrnou mzdou 25 tisíc korun vstupují do penze s částkou 11 240 korun, současní třicátníci by od státu na důchod dostali 6 500 korun,“ uvádí studie. Propad životní úrovně přitom musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících dvaceti let totiž budou od státu dostávat důchody nižší zhruba o 10 procent.
 

"Výsledky studie jsou pádným argumentem proti mezi Čechy stále nebezpečně rozšířenému spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ upozornil Ondřej Schneider, výzkumník institutu IDEA při akademickém pracovišti Cerge-EI. Podle jeho slov je dnešní důchodový systém nejméně výhodný pro mladší generace, ty by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

Tato prognóza podle výzkumu ČSOB znamená, že takzvaný druhý pilíř penzijní reformy je výhodný pro mnohem širší skupinu lidí, než se doposud předpokládalo. Zatímco poslední výpočty expertů ČSOB z počátku letošního roku hovořily o výhodnosti pro cca 35 procent lidí, při zohlednění studie Cerge-EI by to bylo okolo 40 procent.

[IMAGEBOX_929301]Penzijní reforma je za dveřmi! Šest tipů, jak na ní vydělat
[IMAGEBOX_929301]

Tři pilíře penzijní reformy
 

První pilíř představuje průběžný důchodový systém v podobě, jak jej známe dosud. Druhý pilíř důchodové reformy využije nově vzniklých penzijních společností. Do nich budou lidé moci ukládat 3 % svých odvodů do průběžného penzijního systému a 2 % navíc ze své mzdy. Rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře je nevratné a nebude možné z něj po celou dobu spoření odejít. Třetím pilířem pak zůstávají transformované fondy, do nichž si budou moci lidé dobrovolně spořit podobným způsobem, jako v případě penzijního připojištění.
 

"Pokud bychom vycházeli ze studie Cerge-EI, vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen,“ říká generální ředitel Karel Svoboda z ČSOB.
 

hel, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz