Zpravodajství

Kdo je český Breivik? Byl takový rošťák, říká soused

Ostrava se dnes jakoby probrala ze špatného snu. Nikdo na severní Moravě nechce uvěřit tomu, že mezi nimi žil český Breivik, a že dokonce mohl plánovat smrtící útok. Kdo vlastně je Vojtěch Mlýnek?

Oproti včerejšku se všichni, kdo o Vojtěchu Mlýnkovi něco vědí, obrnili hradbou mlčení. Sestavit věrný obraz toho, co vlastně český Breivik plánoval, jde čím dál hůř. Velkou neznámou zůstává motiv, proč Vojtěch Mlýnek doma shromažďoval velké množství zbraní a munice. Jasné není ani to, kde k ní přišel. "Takovýhle osamělý vlk je velké nebezpečí,“ říká ministr vnitra Jan Kubice.

Policie o důvodech Mlýnkových činů stále mlčí. Žádné nové informace už zveřejňovat nebude. „Ani za týden se domnívám, že nebudeme mít k dispozici expertízy. Jde většinou o dobu v řádech týdnů,“ vyjádřila se policie.

TV Nova pátrala po Mlýnkově rodině. Jenom ta by nám byla schopná zásadní věci objasnit. Jakoby se po ni ale slehla zem. Jeho otec ani matka nejsou už druhý den doma k zastižení.

Alespoň z výpovědí lidí, kteří ho znají, jsme sestavili jeho profil. Vojtěch Mlýnek prožil celý život na sídlišti v Ostravě Zábřehu. I když se odstěhoval od rodičů, pořád bydlel v té samé ulici. Jako malý chodil do základní školy jen pár metrů od svého domu. "Nemyslím, že by ve škole patřil k těm nejlepším,“ domnívá se sousedka. "Možná byl trochu větší rošťák, ale víte, jak to chodí v paneláku,“ doplňuje soused.

Po škole se vyučil automechanikem. V roce 2009 začali s kamarádem provozovat nehodovou asistenční službu, několik měsíců v ní ale kvůli sporům už nepůsobí.

Psychicky je zřejmě v pořádku, jinak by od soudu před několika lety kvůli výbuchu přečerpávací stanice neodešel s podmínkou, ale s nařízenou léčbou.

Související obsahPolicie žádné další lidi v případu Mlýnek nezadržela. Ministr vnitra ale dnes připustil, že si český Breivik nedělal moc hlavu s maskováním: "Ten člověk se choval poměrně neobratně, protože pokud si na internetu zvolil přezdívku Breivik, tak se dalo předpokládat, že se ho bezpečnostní orgány všimnou,“ řekl Kubice

Vojtěch Mlýnek není prvním, kdo se u nás hlásil k norskému vrahovi. Loni třeba polský student na Masarykově univerzitě vyhrožoval krvavou pomstou za svoje vyloučení. Letos zase osmnáctiletý mladík v Olomouc hrozil vraždami na dětském hřišti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz