APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Oranžoví a rudí oslavují. Pravice doplatila na vládní reformy, zdůvodnil výsledky Nečas

Oranžoví a rudí oslavují. Pravice doplatila na vládní reformy, zdůvodnil výsledky Nečas
Zdroj: Mediafax

Jednoznačnými vítězi krajských voleb se stala levice. ČSSD ovládla devět krajů, komunisté dva, ODS jeden, Liberecko pak ovládlo sdružení Starostové pro Liberecký kraj.

Výsledek letošních krajských voleb je jasný. Vítězové: Levicové strany. Poražení: Vládní strany.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY KRAJSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE
 

ČSSD
 

Levice drtivě ovládla krajské volby. Oranžoví si připsali vítězství v devíti krajích, v dalších třech skončili na druhém místě. Propadákem pro ně byl pouze Liberecký kraj, ve kterém skončili až na čtvrtém místě.
 

"Rád bych poděkoval těm, kdo přišli k volbám, že se nenechali znechutit a přišli k volbám,“ prohlásil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka s tím, že vládní koalice dostala od voličů důležitý signál.
 

Sociální demokraté v krajských volbách obhajují všech třináct hejtmanských postů, které získali v roce 2008. ČSSD tehdy zvítězila se ziskem přes 35 procent hlasů.
 

Podívejte se na reakci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na první výsledky voleb:
 


 

KSČM
 

Další z vítězů voleb se stali komunisté, kteří by mohli ve většině krajů vytvořit levicovou vládu s ČSSD. "Myslím si, že jde také o jistou vizitku vládním pravicovým stranám, které preferují politiku rozvratu," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš k výsledkům voleb.
 

Komunisté po sečtení 98 procent hlasů ovládli dva kraje – Ústecký a Karlovarský. V dalších devíti krajích skončili druzí, v Plzeňském a Zlínském kraji obsadili třetí příčku.
 

Rudí navíc útočí i na křesla v Senátu, místopředseda KSČM Jiří Dolejš například vyhrál 1. kolo na Praze 8. Příští týden se ve druhém kole utká o senátorské křeslo s Danielou Filipiovou z ODS.

Podívejte se na reakci předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika na první výsledky voleb:

 


 

ODS
 

"Jedná se o výrazné vítězství levice a porážku pravice,“ zhodnotil výsledky voleb premiér Petr Nečas. "Na tomto výsledku profitují zejména protestní strany jako například Komunistická strana Čech a Moravy,“ řekl premiér a předseda ODS.
 

Výsledky voleb ale podle Nečase příliš překvapivé nejsou. Strany, které jsou ve vládě, podle premiéra většinou prohrávají v krajských volbách. "Úplně stejně dopadla v roce 2000 a 2004 sociální demokracie," dodal s tím, že u ODS jde o daň za naprosto nutné a nepopulární reformy.
 

Podívejte se na reakci europoslance a člena ODS Jana Zahradila na první výsledky voleb:
 


 

TOP 09
 

Doslova propadákem skončily krajské volby pro další z vládních stran TOP 09 a Starostové. „Nejlepšího“ výsledku topkaři dosáhli v Plzeňském, Středočeském a Zlínském kraji, kde skončili na čtvrtém místě. V pěti krajích jsou pátou nejsilnějších stranou, ve zbylých pěti krajích nezískali ani pět procent hlasů.
 

Kvůli nepřesvědčivým výsledkům proto na volebním štábu TOP 09 zavládlo velké zklamání. "Jsou to průběžné výsledky, nicméně radost z toho samozřejmě mít nemůžeme, pokud v řadě volebních okrsků jsou na prvních dvou místech sociální demokraté spolu s komunisty. To samozřejmě pro TOP 09 jako konzervativní stranu rozhodně nemůže být nic, co bychom hodnotili pozitivně a také výsledky našich kandidátů do Senátu nejsou příliš povzbudivé," zhodnotil volby odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
 

Podívejte se na reakci místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska na první výsledky voleb:
 


 

TV Nova / hmr, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz