Zpravodajství

Poslanci přehlasovali veto k penzijní reformě. Druhý důchodový pilíř se spustí v lednu

Poslanci přehlasovali veto k penzijní reformě. Druhý důchodový pilíř se spustí v lednu
Zdroj: Mediafax

Poslanci přehlasovali prezidentské veto k důchodové reformě. Pro normu, která umožní reformu spustit hlasovalo 102 poslanců. Druhý pilíř penzijního systému se od ledna spustí i bez funkčního Jednotného inkasního místa.

Vládní strany protlačily penzijní reformu přes veto prezidenta. Václav Klaus totiž nepodepsal prováděcí zákon, který je ke startu důchodové reformy nutný. "Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů než parlamentní opozice. Své důvody jsem vysvětlil několikrát," uvedl už před časem Klaus.
 

"Loni jsem k předcházejícím zákonům týkajících se změny důchodového systému svůj podpis nepřipojil. Vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice jsem ale tyto zákony Poslanecké sněmovně přímo nevrátil. Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně," dodal před časem Klaus.
 

S důchodovou reformou nesouhlasí ani opozice. "Vládní návrh důchodové reformy je nespravedlivý a vysoce rizikový. Navrhujeme ponechat důchody pod kontrolou státu a upravit stávající jediný důchodový systém tak, aby mohl spolehlivě fungovat i v budoucnu," uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
 

ČSSD, která vytýká vládní reformě to, že ohrozí základní sociální potřeby nebo že povede k růstu státního dluhu, chce současný systém přeměnit na kombinaci individuálního spoření a státní podpory.
 

"Jde o nejhorší rozhodnutí, které tady bylo ve sněmovně předloženo od chvíle, kdy byla spuštěná kupónová privatizace," razantně prohlásil ve sněmovně předseda KSČM Vojtěch Filip
 

Související obsah


Vetovaný zákon o důchodovém spoření doplňuje normu, která umožní vyvádět tři procenta ze sociálního pojištění (v současnosti je 28 procent) do soukromých fondů. Lidé ale k nim budou muset navíc připojit dvě procenta svého hrubého platu.
 

Schválení prováděcích zákonů je tak nezbytné ke spuštění důchodové reformy. Členové vládní koalice dokonce už dříve uvedli, že pokud se nepodaří tyto normy schválit, bude nutné uvažovat o odložení účinnosti celé reformy.
 

V Poslanecké sněmovně by se nyní mělo jednat i o církevních restitucích.

tn.cz / Mediafax / hmr

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz