Zpravodajství

Mobilní operátoři zase zdražili. O2 to dokonce vydává za slevu!

Mobilní operátoři zase zdražili. O2 to dokonce vydává za slevu!
Zdroj: Mediafax

Čeští mobilní operátoři opět předvedli, jak dokáží obírat své zákazníky. Ačkoliv už i telekomunikační úřad ví, že zdejší ceny za mobilní služby jsou předražené, operátoři před Vánocemi ještě zdražili. A O2 to dokonce vydává za výhodnou slevu, upozorňuje časopis dTest.

Pozor na lákavé ceny a výhody, které slibují mobilní operátoři, varuje časopis dTest. Srovnání cen před slevou a po ní totiž výrazně pokulhává, například Telefónica O2 zdražuje některé tarify až o 46 procent, přesto je inzeruje jako zvýhodněné, tvrdí dTest.
 

"Společnost Telefónica O2 zdražila od 1. listopadu takzvané chytré tarify o 18 až 46 procent, a přesto je inzeruje jako zvýhodněnou vánoční nabídku. Považujeme to za klamavou reklamu," uvedl Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest. Podle jeho slov podobně zdražil i T-Mobile, ten se ale výhodností zdražení nechlubí.
 

Spočítejte si, jestli můžete ušetřit, s akreditovanou kalkulačkou mobilních tarifů Tarifomat
 

Rozdíly lze najít i mezi webovými stránkami a oficiálními ceníky. "Zatímco na stránkách O2 je k tarifům uváděna řada výhod, nejnovější ceník je skoupější. Srovnáme-li dva dokumenty, dojdeme k různým počtům volných minut a SMS. Na rozdílnost informací si stěžují také zákazníci, tvrdí, že získávají jiné informace od operátorů a jiné mají ve skutečnosti ve smlouvách," řekl Borovička. Zde se podle jeho slov opět jedná o porušení zákona.
 

"Se zjištěnými nedostatky jsme se obrátili na Český telekomunikační úřad a předali mu podnět k zahájení správního řízení," dodal.
 

ČTÚ zaspal. Doplácíme na to všichni
 

Fakt, že v Česku mezi mobilními operátory nefunguje konkurence a že zdejší služby jsou masivně předražené, už má Český telekomunikační úřad černé na bílém. Vyplývá to z analýzy, kterou si teprve na nátlak politiků nechal po dlouhých letech ČTÚ zpracovat.
 

Závěry jsou jednoznačné. Tři mobilní operátoři si tady rozdělili trh, zakonzervovali neúměrně vysoké ceny a brání nástupu konkurence, která by zajistila, že Češi budou volat stejně levně jako jiní sousedé v Evropě.
 

Česko a mobily: Horší než v Rumunsku!
 

Do ČTÚ se v pondělí opřel i sněmovní expert a poslanec Jan Husák (TOP 09). Podle Husáka mělo vedení úřadu zakročit už v roce 2008, kdy se údajně objevily výrazné nedostatky v konkurenci mezi operátory a jejich marže neúměrně rostly. "Následný oligopol způsobil vysoké ceny pro zákazníky, zhoršil pokrytí nejmodernějšími službami a zapříčinil nedostatečné investice do infrastruktury," prohlásil Husák, který je předsedou sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl.
 

Český telekomunikační úřad podle něj přitom nemůže začít regulovat telekomunikační trh a s ním ceny za mobilní či elektronické služby, dokud nemá hotovou analýzu trhu. Ta ukáže, zda je nebo není trh plně konkurenční a jestli je do něj potřeba zasáhnout. ČTÚ ale přestal trh mobilního volání analyzovat v květnu 2006. Tehdy zrušil jeho regulaci tím, že trh prohlásil za "efektivně konkurenční".
 

"Úřad udělal velkou chybu. Marže operátorů v Česku v roce 2008 rostly, zatímco marže jejich mateřských společností začaly klesat. To byl už tehdy jasný důkaz, že je na českém trhu něco špatně. Vedení ČTÚ mělo dát pokyn, aby se trh začal analyzovat," tvrdí Husák.
 

Marže českých operátorů klesají až od roku 2010. Přesto jsou stále vysoko nad globálním průměrem. Společnosti Telefónica O2 i T-Mobile navíc podle Husáky od roku 2006 v Česku velmi málo investují, což se v praxi projevilo také pozdním nasazením mobilních služeb 3. generace (3G) na bázi technologie UMTS. LV praxi to znamená, že v Česku dnes máme horší pokrytí mobilním internetem 3G než například v chudším a hornatějším Rumunsku," prohlásil Husák. ČTÚ podle něj svou nečinností nepřímo zavinil, že peníze mobilních operátorů, které společnosti vydělaly v Česku, místo do investic bez užitku odtekly do zahraničí.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz