Zpravodajství

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: Kdo zneužil a uškrtil Romana (3)? Byl to někdo z rodiny?

Kdo zabil tříletého Romana z Měčína? Tahle otázka stále nemá odpověď. Záhad kolem jeho smrti je dost. Chlapce dost možná uškrtil (a zneužil????) někdo z příbuzných. Jméno vraha ale policie stále nezná. Přinášíme další část série neobjasněných kriminálních případů.

Pokud by ony pomyslné kriminalistické pomníčky skutečně existovaly, na tomhle by ještě nejspíš ani nestačil vyrašit mech. Je teprve pět let starý. A nepříjemná podezření kolem něj nebyla stále ještě osvětlena.
 

Malý Roman se ztratil v úterý 17. dubna 2007 kolem šesté hodiny večer. Bydlel s rodiči a dalšími asi pětadvaceti (podle některých zdrojů až s padesáti) příbuznými v Měčíně na Klatovsku. V objektu, kterému místní říkají Zámeček.
 

Chlapec si podle svědků hrál na dvorku a hlídal ho starší bratr. Ten ale na chvíli odešel a když se vrátil, malého Romana už nenašel. Rodiče byli v té době na nákupech v Plzni a chlapce měla na starosti jeho babička. Když zmizel, rozvětvená romská rodina se ihned pustila do pátrání a podle svých slov při pátrání po Románkovi důkladně prohledali objekt „od sklepa po půdu“. Bezvýsledně.
 

Související obsah

Záhy se do hledání ztraceného chlapce pustily téměř dvě stovky policistů, hasičů a záchranářů. Po stopách chlapce pátralo i jedenáct psovodů, vrtulník s termovizí a potápěči prolezli i kanalizaci. Prohledali přes patnáct kilometrů čtverečních a vrtulník další dvě stovky. Zlom v případu nastal o dva dny později – ve čtvrtek. Teprve tehdy policisté objevili Romanovo tělíčko. Vrah ho ukryl do úložného prostoru gauče v suterénu zchátralého Zámečku.

ČTĚTE TAKÉ:

Psycholog: Rodiče zavražděné Aničky by se neměli obviňovat
 

V tu chvíli pochopitelně padlo podezření i na příbuzné, které nebylo dosud jednoznačně vyvráceno, i když rodina dosud tvrdí, že chlapce musel zabít někdo cizí. Podle pitevní zprávy malého Romana někdo uškrtil a také mu rozbil hlavu. Na těle měl ovšem řadu dalších zranění. To by samo o sobě byla spíše další záhada, protože by k takovému činu scházel motiv.
 

Podle policií nepotvrzených informací byl ale malý Roman zneužitý, což už by byl jasný a zřetelný motiv k vraždě. Pedofil by se potřeboval zbavit svědka i oběti zároveň. Drobná zranění měl Roman údajně i okolo konečníku a na gauči se podle nepotvrzených informací našlo navíc sperma...

Do „vyšetřování“ se pustili i Romanovi příbuzní. Jak později prozradili novinářům, brali si jednotlivě všechny děti (!) před jakousi radu starších rodiny a všech se vyptávali na okolnosti Romanova zmizení a vraždy a na to, zda o ní něco nevědí. Nevěděli. Podle Červeňákových by jim děti nebyly schopné lhát a neprozradit se. Považují to proto za důkaz, že nikdo z rodiny nevraždil. Navíc nedokážou pochopit, že by na Romana vztáhl ruku příbuzný, byť vzdálený.
 

Související obsah

Verzi o tom, že se Roman stal obětí pedofila, však podporuje jiná událost, která s komunitou žijící na statku souvisí. Sotva rok dva předtím totiž v nedalekých Radkovicích stával neblaze proslulý karavan, v němž přebývali dva němečtí pedofilové. Zneužívali v něm děti ze širokého dalekého okolí a navíc si z toho zřídili dobrý byznys – orgie si nahrávali na video a záznamy pak prodávali dalším pedofilům.
 

Nakonec byli odhaleni. Kriminalisté jim do karavanu namontovali vlastní skrytou kameru, takže měli dost jasných a usvědčujících důkazů. Oba pedofilové (47 a 60 let) si pak od českého soudu vyslechli trest vězení tři a pět let. Vražda malého Romana se odehrála v době, kdy oba bezpečně seděli za mřížemi, takže pro tento čin mají dokonalé alibi.
 

Podmíněně odsouzeni pak byli i muž a žena, kteří Němcům pronajímali místo pro karavan u svého domu a dodávali jim za úplatu i děti k jejich orgiím. Jedno z takto zneužitých dětí pocházelo i ze Zámečku, kde žili Červeňákovi. Románek to ale nebyl.
 

Související obsah


Paradoxem všeho je, že Červeňákovi dnes bydlí právě v tomto domě. Odsouzený pár se pochopitelně chtěl z vesnice raději odstěhovat a Červeňákovi zase nechtěli dále bydlet na Zámečku, místě vraždy jejich syna. Je to celkem pochopitelná a lidská reakce, i kdyby malý Roman na Zámečku zemřel třeba jen tragickou nehodou. Červeňákovi sice na jednu stranu tvrdili ještě dlouho po vraždě, že nevěří tomu, že by vrah byl z řad jejich příbuzných, ale občas připustili, že zkrátka „nevědí“.
 

Po obci a dokonce i mezi některými příbuznými Červeňákových se začalo proslýchat, že Romana zneužil a zabil jeho starší (tehdy patnáctiletý) bratr Erik. I on prý totiž v minulosti spolupracoval s německými pedofily. Nenašel se však žádný důkaz ani k prvnímu, ani k druhému tvrzení.
 

Vyšetřování policie bylo neúspěšné. V lednu 2010 byl proto případ odložen. Povtrzuje to i mluvčí policie Plzeňského kraje Martina Korandová. "Veškerým prověřováním všech okolností se pachatele nepodařilo dosud ustanovit. Odložení ale neznamená, že policisté na případu nepracují. I nadále pokračují v důkladném šetření s cílem zjistit pachatele a objasnit všechny skutečnosti. K tomu policisté využívají veškeré prostředky, které mají k dispozici. Pokud pominou důvody odložení, policejní orgán neprodleně trestní stíhání zahájí. S ohledem na věk poškozeného a na pozůstalé nebudeme podávat jiné informace," reagovala policie ústy mluvčí Korandové.
 

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz