Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes pro TV NOVA označil spor o jmenování Livie Klausové slovenskou ambasadorkou za válku rozpoutanou prezidentem Milošem Zemanem. Kdo vyhraje?
Zeman se Schwarzenbergem se sešli už minulý týden, jak jejich schůzka dopadla, ale bylo doteď záhadou. Ale ve chvíli, kdy se začalo šuškat, že ministr zahraničí Hradu ustoupil, Karel Schwarzenberg se ozval. A pořádně nahlas.
"Kdo vám tohle nakukal, tuhle volovinu? Já si jí velice vážím, ale vyslat ji do Bratislavy je omyl," popírá klepy sám Schwarzenberg. A odmítá i to, že by Klausovou "vyměnil" za handl s jinými velvyslanci.
"Jednat můžeme, ale neustoupím ze svého stanoviska. Já tu válku nezačal. Začal ji někdo jinej. Já kvůli tomu nesložím funkci. Proč bych měl?" nebere si servítky ministr zahraničí.
Stanovisko Miloše Zemana není jasné, vytrvale totiž média ignoruje. Na schůzce ale prý Schwarzenbergovi připomněl, že podle Ústavy stačí prezidentovi ke jmenování velvyslanců podpis premiéra a může ho tak obejít.
Co si o celém humbuku myslí samotná Livie Klausová nebo její manžel, je také záhadou. Ani jeden z nich nechce ostrou válku jakkoli komentovat. Ale Klausová prý o post vyslankyně stojí opravdu hodně.
Podle informací TV NOVA od blízkých spolupracovníků Karla Schwarzenberga je ale dohoda na dohled. A dá se čekat, že ministr prezidentovi nakonec přece jen ustoupí, což chtějí jeho spolupracovníci.
Ve hře jsou každopádně i další velvyslanecké posty - například v Rusku, Izraeli nebo Vatikánu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz