Zpravodajství

Test ledových čajů: Které nemají s čajem nic společného?

Teplé dny se snad konečně blíží a žízeň během nich rádi zaháníme zelenými ledovými čaji. Nechali jsme proto pro vás odborníkem otestovat, které ice tea je skutečně ledový čaj a které jen chemická limonáda.

Zelené ledové čaje pro nás otestoval Jaromír Horák, lektor čajové školy na pražské Kampě. Podle něj je kupované ice tea jen chabou náhražkou za ledový zelený čaj, který si můžeme snadno připravit sami doma.
 

"Ani bych to nenazýval ice tea nebo čajem, je to prostě limonáda. Kyselina citronová s vodou a cukrem," říká. A dodává, že stačí nasypat čerstvý zelený čaj do pet lahve, zalít ho studenou vodou a za hodinu máme připravený kvalitní nápoj.

Související obsah

Pokud ale na přípravu nemáme čas a rozhodneme se koupit už hotový čaj, přečtěte si, který má s čajem něco společného a jakému se raději vyhnout.


 

Podle Horáka v devadesáti procentech v 11 hodnocených čajích skoro žádný čaj není, je tam zastoupen naprosto minimálně a jsou samá barviva, dochucovadla a umělá sladidla. Náš odborník  je rozdělil na lehčí vodové a ochucenější bombónové nápoje, ale jinak jsou podle něj vesměs všechny na jedno kopyto. Jako ledový čaj, který je hodný svého jména, uspěl jen jediný z testovaných čajů.
 

Výsledky testu:


Absolutní vítěz:

True tea green tea Václav Binar

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0, 33 l
cena: 33 Kč
složení: Tradičně vařený zelený čaj Fujian Gunpowder, glukózový sirup, jablečný koncentrát, kyselina citrónová, kyselina askorbová, přírodní citronové aroma.
hodnocení: To je česká firma a pyšní se tím, že dělá ledový čaj z pravého čaje a je to znát, tenhle čaj v sobě skutečně nějaký čaj má, je tam cítit i trpkost.

Související obsah

Vodovější "čaje" s lehčí chutí:
 

1. místo Dobrá voda zelený čaj citron

Zdroj: Martin Chamer

objem: 1,5 l
cena: 20, 90 Kč
složení: Voda, cukr, čajový extrakt ((5g/l), aroma, kyselina citronová, konzervanty, benzoát sodný, sorbát draselnýdimethyldikarbonát.
hodnocení: Je to nealko s minerální vodou a průmyslovým čajovým extraktem, ten se ale používá ve všech ice tea, je to víc minerálka než čaj, taková limonáda. Žádná trpkost nebo vůbec známka toho, že by to měl být čaj.

Související obsah

2. místo Marks&Spencer Lemon &Green tea citron

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0,5 l
cena: 50 Kč
složení: Voda, výtažky z ovoce, citrónová š´táva z koncentrátu (2 %), kyselina citrónová, extrakt ze zeleného čaje, aroma (čaj, citron), kyselina askorbová.
hodnocení: Zase minerálka s citronem, není tolik sladká, po čaji není v chuti ani památky.

Související obsah

3. místo Lipton ice tea green tea

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0,5 l
cena: 24, 90 Kč
složení: voda, cukr, fruktóza, extrakt ze zeleného čaje(0, 14%), přírodní grapefruitové a citronové aroma, kyselina citronová, kyselina askorbová, citrát sodný.
hodnocení: Lipton je sice značka čaje, ale zase ani známka tam není. Opět voda s cukrem a citronem.

Související obsah

4. Siti ice tea green&citrus

Zdroj: Martin Chamer

objem: 1, 5 l
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, cukr, fruktóza, extrakt ze zeleného čaje(0, 2 %), citronová šťáva a pomerančová šťáva z koncentrátu (0, 2%),citronan sodný.
hodnocení: To nějak i divně zapáchá. Opět to samé, ani ne tak bompari jako spíš kyselina s vodou zase.
 

Ochucenější "čaje" typu bompari
 

5. místo Nestea green tea citrus

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0, 5 l
cena: 26, 90 Kč
složení: Voda, cukr, fruktóza, extrakt ze zeleného čaje(0, 17%), citronová šťáva z koncentrátu (0,1 %), pomerančová šťáva z koncentrátu (0, 1%),citronan sodný, kyselina citronová, kyselina askorbová, aroma, sladidlo steviol glykosidy.
hodnocení: Pořád jsou to bompari. Takový jablečný mošt s citronem zase.

Související obsah


6. Tesco Ice Tea Green Tea + Citrus

Zdroj: Martin Chamer

objem:
1, 5 l
cena: 10, 40 Kč
složení: voda, cukr, fruktózový sirup, kyselina citrónová, citrát sodný, extrakt ze zeleného čaje (0, 09 %), aroma, kyselina askorbová.
hodnocení: Zase sladká chuť už ve vůni, hodně kyselý, v podstatě si koupíte kyselinu citronovou ve vodě.

(/zdravi/stihla-postava-diky-zelenemu-caji-obezita-z-tech-slazenych.html)]

7. Clearview ice tea zelený čaj s limetkou

Zdroj: Martin Chamer

objem: 1, 5 l
cena: 13, 90 Kč
složení: Voda, aroma zeleného čaje a limetky, kyselina citronová, kyselina askorbová, sladidlo (cesulfam K, aspartam, cyklamát sodný, sacharin sodný), benzoát sodný, sorbát draselný, extrakt z černého čaje(0, 01%), barvivo amoniak - sulfitový karamel.
hodnocení: Je to voda, limonáda, fuj.
 

8. místo Pfanner green tea lemon -prickly pear

Zdroj: Martin Chamer

objem: 1, 5 l
cena: 39, 90 Kč
složení: Zelený čaj 90, 6 % hm(voda, zelený čaj), cukr,ovocná šťáva z koncentrátu (citron, opuncie), citrát sodný, kyselina citronová, aroma.
hodnocení: No to je taky bompari, jablečné, číslo jedna.

 

9. místo Aquila zelený čaj s příchutí citronu

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0, 5 litru
cena: 17, 90 Kč
složení: Voda, cukr, fruktóza, extrakt ze zeleného čaje(0, 44%), citronová š´táva, citronové aroma, kyselina citronová, kyselina askorbová, benzoan sodný.
hodnocení: Zase minerálka s citronem, absolutně bez i základní chuti čaje, minerálka s cukrem a kyselinou citronovou prostě.
 

10. místo Rauch nativa green tea lemon

Zdroj: Martin Chamer

objem: 0, 5 l
cena: 23, 90 Kč
složení: Nálev ze zeleného čaje(voda, zelený čaj), fruktóza, extrakt ze zeleného čaje(min. 1, 5 g/l), citronová šťáva z koncentrátu, citronové aroma, kyselina citronová, náhradní sladidla: steviové glykosidy, aroma.
hodnocení: Docela známá značka, které lidé věří, že je to poctivý čaj, barvu to má jako džus narozdíl od ostatních, je tam nějaký jablečný mošt a citron číslo jedna, úplně mi to křiví obličej. Kyselina citronová s jablečným moštem, tak bych to asi popsal.

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete ZHUBNOUT? Pijte několikrát denně zelený čaj!
Víte, co pijete? Pozor na kalorie v nápojích

Testované čaje:


 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz