Zpravodajství

V Pacifiku vyrostl osmý kontinent z odpadků! Už je větší než Francie a neustále se zvětšuje

V Pacifiku vyrostl osmý kontinent z odpadků! Už je větší než Francie a neustále se zvětšuje
Zdroj: facebook.com

Osmý kontinent světa se nachází uprostřed Tichého oceánu. Je neobydlený, přestože ho vytvořili lidé. Na rozdíl od luxusních umělých ostrovů v Dubaji, zahrabaný v odpadcích by nechtěl žít nikdo.

Severopacifický subtropický vír vytáhl na povrch něco, co si lidé mysleli, že se v nekonečném oceánu ztratí. Anglicky se tomu říká Great Pacific Garbage Patch a volně se překládá jako Velký pacifický odpadkový pás.


Přídomek velký je opravdu na místě, protože jeho velikost se odhaduje na 700 tisíc až 15 milionů kilometrů čtverečních. Jeho velikost se vlivem mořských proudů mění. Minimálně je veliký jako Francie, ale podle některých odhadů může dosahovat až rozměrů Ruska!
 


Co se týče biodiverzity, tak zde rostou nejrůznější plastové věci a chemické zbytky. Zvířata jsou zamotaná do plastových sáčků a sítí a v jejich těle se nachází nejrůznější umělohmotné součástky, kvůli kterým nesmírně trpí. Téměř všichni albatrosové, kteří se zde vyskytují, mají plastové částice v trávicím traktu.
 


Nový kontinent objevil Charles J. Moore, když se plavil přes Tichý oceán. Obrovské množství plavoucího odpadu ho šokovalo a upozornil na něj oceánografa Curtise Ebbesmeyera, který region pojmenoval na Východní odpadkový pás. Většinou není viditelný pouhým okem, protože jeho největší část se nachází pod hladinou. Plastová kaše znečišťuje vodu až do hloubky 30 metrů. 

 
Dvacet procent odpadu pochází z lodí, zbytek z pevniny. Odpad z Ameriky sem dorazí asi za šest let, z východního pobřeží Asie o rok dříve. Nejvíce ho zásobuje indická řeka Ganga. Na znečištění se podílí velké firmy i běžné domácnosti. Miničástice nezachytí čističky. Právě ty představují pro oceány velké nebezpečí, protože je nelze nijak polapit, v moři vydrží až 500 let a kolují v potravním řetězci.
 


Otázkou je, co s novým kontinentem dělat. V oceánech se je více než 100 milionů tun plastového odpadu a je jasné, že nebude jednoduché se ho zbavit. V oblasti už proběhlo několik výzkumů a na nejnovější se znovu chystá Patrick Deixonne.


Chce oblast pečlivě prozkoumat a zjistit, kolik se zde opravdu nachází odpadu. Jeho minulá expedice neúspěšně skončila minulý rok, když se mu ve vodách Karibiku zamotalo kormidlo do rybářské sítě a plastový pytlík do vodní pumpy.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Podívejte se na husté popeláře v akci

Nebezpečné odpady na skládkách? Nikdo za ně neplatí! Proč?

Xena na lopatkách: Seriálovou hvězdu odsoudili. Trochu to přehnala s ekologickými aktivitami...

Basikovou zapomněli v letadle, unesli ji o tisíc kilometrů jinam!

Nevšední krása ze všedních věcí. Obrazy z kolíčků nebo houbiček na nádobí!
V hlavní roli odpad. Dejme mu zelenou
Třídění odpadu - maličkost s obrovskou zásluhou
Nejekologičtější školu světa najdete na Bali, studovat v ní může i vaše dítě

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz