Zpravodajství

50 RAD, JAK UŠETŘIT: 10 užitečných tipů, jak uspořit na provozu aut

50 RAD, JAK UŠETŘIT: 10 užitečných tipů, jak uspořit na provozu aut

Uspořit se dá na maličkostech. To platí nejenom v domácnosti, ale zejména při používání auta. Jak? To se dozvíte v dalším díle našeho seriálu 50 rad, jak ušetřit.

25. JAK UŠETŘIT NA TOPENÍ: Netvořte si doma tropický prales.
 

Rozdíl ve spotřebě mezi dvěma byty se stejnými parametry může být klidně i 30 procent. Kde vzniká rozdíl? Hlavně v přetápění. Vytápět místnost na 25 °C to není luxus, to je marný pokus o simulaci tropického podnebí. V obývaných místnostech si člověk bez problémů zvykne na 20 až 21 stupňů, na spánek stačí 18 °C.
 

Samozřejmě musíme mít možnost požadované teploty účelně dosáhnout. Naplno rozjetý radiátor a trvale otevřené okno, to opravdu není dobrá kombinace. Termoregulační ventily nebo pokojový termostat už by měly být součástí běžného vybavení domácnosti.
 

Chcete za topení ušetřit víc! Změňte dodavatele elektřiny nebo plynu ušetřete ročně další tisíce. Jak na to? Poradíme ZDARMA!


26. JAK UŠETŘIT NA PROVOZU AUTA: Jezdit se dá několika způsoby, uspoříte tisíce korun.


Špatný styl jízdy je pravděpodobně tím hlavním důvodem, proč spousta řidičů lamentuje nad vysokou spotřebou svého vozidla. Ke snížení spotřeby vašeho auta stačí dodržovat několik základních pravidel. Tady je 10 nejzákladnějších:


1. Rozjíždějte se pomalu a ihned po rozjetí zařaďte na vyšší rychlostní stupeň. V zimě je lépe nechat motor chvíli běžet na volnoběh, aby se trochu předehřál, a pak teprve vyjet
 

2. Rozmyslete si jízdy na velmi krátké vzdálenosti – pokud opravdu nemusíte, snažte se nejkratším pojížďkám vyhnout. Během prvních tří až pěti kilometrů, než se zahřeje motor a olej se dostane do všech pohyblivých částí, má totiž každý automobil nejvyšší spotřebu
 

3. V případě dojíždění ke koloně vozidel před vámi, nebo k červené na semaforu, začněte zpomalovat hned, jak to bude možné a zvolna dojíždějte
 

4. Při rozjíždění v kolonách si nechejte dostatečný odstup od vozidla před Vámi, pak se teprve pomalu rozjíždějte i vy. Mnohdy totiž kolona vozů popojede jen o metr či dva a pak se opět zastaví, v tom případě je úspornější zůstat stát na místě. Pojíždění stylem brzda-plyn je totiž na spotřebě paliva velmi projeví.
 

5. Při delším stání, ať už v nehybné koloně nebo při čekání na manželku před obchodem, raději vždy vypínejte motor. Je prokázáno, že pokud byste měli stát déle než 40 – 50 vteřin, pak je již výhodnější motor zcela vypnout.
 

6. Při každém zpomalování a zejména při jízdě z kopce brzděte motorem – nechte zařazený příslušný rychlostní stupeň a zcela sundejte nohu z plynu, pouze případně sem tam lehce dobrzděte, když se motor vyšplhá do vyšších otáček. Tento způsob brzdění nejen šetří vaše brzdové destičky, ale také má téměř nulové nároky na spotřebu paliva.
 

7. Předvídejte dopravní situaci před vámi a vyvarujte se častého brzdění a opětovného rozjíždění. Nechávejte si dostatečné odstupy od vozu před vámi, vyhýbejte se zacpaným jízdním pruhům a rozbitým cestám. Plynulou jízdou ušetříte zdaleka nejvíc paliva
 

8. Nejezděte na příliš vysoké otáčky. Optimální hodnota z hlediska spotřeby je 2000 - 2500ot/min u benzinových motorů a 1500 - 2000 u naftových.
 

9. Tankujte s rozmyslem. Plná nádrž sice znamená další kila navíc pro váš vůz - tím pádem i větší spotřebu, ale na druhou stranu v prázdné nádrži může docházet ke srážení par a jejich zkondenzování na stěnách nádrže, což vede ke znehodnocování paliva a tím pádem i vyšší spotřebě. Raději však vždy tankujte více, neboť zvýšená zátěž v podobě plné nádrže se zase až tak dramaticky na spotřebě běžného vozu neprojeví.


10. Na spotřebě vozu se také velmi projevuje aerodynamika. Nepřevážejte na střeše nic, co není bezpodmínečně nutné a co by se vám pohodlně vlezlo i dovnitř vozu. Stejně se snažte co nejvíce vyvarovat jízdy s otevřenými bočními okénky. Také zapnutá klimatizace se negativně projeví na spotřebě paliva, nepoužívejte ji proto bezhlavě a zejména při jízdě na velmi krátké vzdálenosti je lepší klimatizaci vůbec nespouštět. Šetří to vaše zdraví i peněženku.

Šetřit můžete nejen na stylu jízdy, ale taky na pojištění! Jak? Poradíme ZDARMA!

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

Související obsah

Související obsah

  

Související obsah

  

Související obsah

  

Související obsah


Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Připraveno ve spolupráci s Peníze.cz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz