Samota

ŠOKUJÍCÍ VÝZKUM: Samota je dvakrát nebezpečnější než obezita

ŠOKUJÍCÍ VÝZKUM: Samota je dvakrát nebezpečnější než obezita
2013-06-14_VOYO-Cas-zemrit-B013571-SL |

Samota může být dvakrát nebezpečnější než přemíra tělesného tuku. Podle výzkumníků může být sociální izolace pro lidi po středním věku smrtelná.

Již studie z roku 2000, která zkoumala osoby ve věku nad 50 let, zjistila, že u osamělých jedinců existuje téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou v průběhu následujících šesti let, než ti, kteří byli obklopeni lidmi.  

Výzkum z roku 2012, který se zabýval seniory ve Velké Británii zjistil, že více než pětina starších lidí se cítí osaměle a izolovaně, a to v podstatě neustále. Tento pocit je často ještě horší o víkendu nebo v  noci. Deník Guardian uvádí, že podle studie mají osamělí lidé o 14 procent větší riziko úmrtí. Možnost úmrtí je u osamělých lidí dokonce dvakrát vyšší než u lidí, kteří trpí obezitou.

Další studie prokazují spojitost i mezi pocitem osamění a řadou zdravotních problémů. Dlouhodobá samota prý vede k vysokému krevnímu tlaku, oslabenému imunitnímu systému, depresím, srdečnímu infarktu i mrtvici.

Související obsah

Odborníci radí, aby lidé trávili více času s rodinou a přáteli nebo si našli nějaké nové koníčky, při kterých se mohou seznámit. Apelují také na rodinné příslušníky, aby si více všímali svých starších příbuzných a více je navštěvovali. 

pet, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz