Zpravodajství

Metanoloví traviči před soudem popírají vinu. Mrtvých je jim ale líto

Metanoloví traviči před soudem popírají vinu. Mrtvých je jim ale líto
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Údajní míchači otráveného alkoholu Slovák Rudolf Fian z Karvinska a Tomáš Křepela, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy, odmítli, že by způsobili metanolovou aféru. Distributor, dělník Jiří Vacula ze Zlínska doznal, že od Fiana líh odebral. Uvedl však také, že s ním a jeho odběrateli nemají spojitost dvě třetiny poškozených. Podle Vaculy Fian musel dodávat kontaminovaný líh ještě někomu jinému.

Mužům hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Jako první před soud předstoupil Vacula, který s policií spolupracoval při vyšetřování. "Je mi nesmírně líto tohoto neštěstí. Ani v nejčernějším snu mě nenapadlo, že může být v lihu jed," řekl Vacula. Poté popsal, jak od Fiana již dříve odebral líh, s nímž nebyly problémy. Fian prý tvrdil, že kapalinu dováží z lihovaru.
 

Vacula si líh nechal měřit a "chuťově" kontrolovat chemikem. Tato kontrola však nebyla dostatečná, metanol podle Vaculy odhalil až rozbor, který chemik udělal poté, co začali umírat první lidé. Vacula uvedl, že ve třech dodávkách převzal celkem 10.000 litrů metanolem kontaminované směsi. Asi 4400 litrů prý po propuknutí aféry vrátil zpět do opavského skladu, kde byla namíchána. Distributor popsal, kolik litrů a komu předával.
 

Vacula sdělil, že z jednoho prodaného litru měl zisk pět až 18 korun. Část alkoholu se podařilo zajistit. "Pomohl jsem najít zdroj, uvedl jsem své odběratele a díky tomu se spousta lihoviny nedostala na trh," mínil Vacula. Podle něj musel Fian při vysokém počtu poškozených po celé republice kontaminovaný alkohol dodat i někomu jinému. Podle státního zástupce Romana Kafky ale nejsou jiné poznatky, které by svědčily o tom, že Fian dodával i jiným osobám.
 

Související obsah

Fian se při prvních výsleších na policii přiznal. Tuto výpověď však později změnil a trestnou činnost popřel. Dnes uvedl, že se přiznal poté, co na něj policisté vyvíjeli psychický nátlak a Kafka mu slíbil, že ho pustí z vazby a dostane podmínku. Kafka i dva kriminalisté to však odmítli. Fian uvedl, že nikdy nikomu neprodal žádný líh. Podle něj si Vacula u něj jako obchodního zástupce Carlogic objednal nemrznoucí směs, kterou nezaplatil a později vrátil.
 

Podobně mluvil i Křepela, který vinu na metanolové kauze popírá od začátku. "Chtěl bych pozůstalým i poškozeným vyjádřit upřímnou lítost. Moje osoba ani moje společnost na metanolové kauze ale podíl nemá," řekl Křepela. Stejně jako Fian řekl, že Vaculovi dovezli jen 4000 litrů nemrznoucí směsi. Na etiketě barelů prý bylo uvedeno, že obsahují metanol. Vacula údajně po několika dnech směs vrátil, protože se mu "nezdála její kvalita". Vacula jeho slova odmítl.
 

Senát začal případ projednávat v pondělí, kdy vyslechl sedm z deseti obžalovaných. Dva vypovídat odmítli, dva přiznali obchody s nezdaněným alkoholem. Všichni však odmítají, že by uvedli do oběhu otrávený alkohol, o jeho kontaminaci metanolem prý nevěděli. Ve Zlíně je souzený i jeden z údajných největších odběratelů, Martin Jirout z Horní Olešnice na Trutnovsku, jemuž za obecné ohrožení hrozí také 12 až 20 let či výjimečný trest.
 

Zbylých šest ve Zlíně souzených distributorů čelí obžalobě z úmyslného ohrožování zdraví závadnými potravinami. Předseda senátu Radomír Koudela ale pět z nich upozornil, že jejich jednání může být také kvalifikováno jako obecné ohrožení se stejnou sazbou jako u tří hlavních aktérů a u Jirouta.
 

Třem Zlíňanům, podnikatelům Alexanderu Jordánovi a Martinu Cekotovi a dělníkovi Aleši Svobodovi, i jednateli firmy Vapa Drink Viktoru Koláčkovi z Týna nad Bečvou a podnikateli z Bystřice pod Hostýnem Liboru Vanderkovi tak zatím hrozí pět až 12 let vězení. Robertu Sedlaříkovi z Fryštáku, jednateli firmy Verdana, distributora Likérky Drak, může soud uložit až osm let. Sedlařík už nedávno dostal pravomocně pět let za daňový únik při obchodech s lihem.
 

Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Kafka ji podal na 31 lidí. Deset je souzeno ve Zlíně, zbylé případy projednají jiné soudy v celé zemi. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz