Zpravodajství

VELKÝ TEST ŠLEHAČEK ve spreji: Kde je smetana a kde jen voda s tukem?

VELKÝ TEST ŠLEHAČEK ve spreji: Kde je smetana a kde jen voda s tukem?
Zdroj: vitalia.cz

Šlehačka ve spreji může být vyrobená prakticky z čehokoliv. Klidně to může být jen voda smíchaná s tukem a emulgátory. Přečtěte si, která šlehačka neviděla smetanu ani z rychlíku.

Šlehačka je něco, s čím česká legislativa vůbec nepočítá, a nikde tedy není psáno, co v ní musí a nesmí být. Právo zná jen pojem smetana s tím, že šlehačka u nás před revolucí vznikala pouze šleháním smetany, odtud lidový název šlehačka.
 

Jenže po roce 1990 se k nám dostala šlehačka v prášku i ve spreji a označení už jí zůstalo, přestože je vyrobená kolikrát kdoví z čeho. Rozdíl mezi domácí šlehačkou a tou ve spreji je potom tak obrovský, že se tomu ani nechce věřit.
 

"Šlehačka ve spreji sice nahradit doma vyrobenou šlehačku může, ale otázkou zůstává za jakou cenu a kvalitu. Doma budete mít kontrolu nad jejím složením,“ říká výživový poradce Martin Škába.

Právě na šlehačky ve spreji se zaměřil portál vitalia.cz., který se rozhodl zjistit, jak poznat tu kvalitní a jestli taková vůbec existuje. Spolu s výživovým specialistou Martinem Škábou otestoval celkem deset výrobků, šest z nich mléčných, čtyři rostlinné.

Výsledky jsou tristní a rostlinné "šlehačce" se raději vyhněte obloukem:
 

1. Laura Sprühsahne


Hodnocení: Jedna z nejchutnějších šlehaček, obsahuje 82 % smetany, nejsou v ní žádné přidané cukry ani ztužené tuky. Ale rychle se roztéká.
 

2. Spray Pan


Hodnocení: Obsahuje 90 % smetany a dvě celkem neškodná éčka, je v ní také odtučněné mléko. Podle vitalie ale není moc dobrá na chuť, protože je neslazená.
 

3. Pilos Whipped Cream


Hodnocení: Chutná šlehačka, je v ní 82 % smetany, ale podle Martina Škáby obsahuje příliš cukru. A navíc prská.

Související obsah

4. Hochwald Sahnewunder Shoko


Hodnocení: Jediná čokoládová šlehačka z hodnocených. Obsahuje smetanu, ale také plnotučné mléko, čokoládový prášek, mléčnou bílkovinu a cukr. Chuťově ji portál zhodnotil jako velmi dobrou, ale vzhledově nevábnou, také prská.
 

5. Sprejová šlehačka Globus


Hodnocení: Kromě smetany obsahuje glukózový sirup, cukr, čtyři různá aditiva a navíc odstředěné mléko, což je horší než klasické plnotučné. V chuti je hrozně cítit tuk.
 

6. Šlehačka Boni - mléčná


Hodnocení: Obsahuje jen 42 % smetany, zato hromadu cukru a také odstředěné mléko. Je opravdu hodně sladká, k dobru jí lze připsat, že aspoň drží tvar.

Související obsah

7. Dorlay Natural


Hodnocení:
V téhle šlehačce smetanu vůbec nenajdete, je udělaná z odstředěného mléka, ztuženého rostlinného tuku a vody (!). Na chuť je hrozně hutná a tuková.

8. Šlehačka Boni - rostlinná


Hodnocení:
Šlehačka opět bez smetany, z 69 % ji tvoří odstředěné mléko, z 19 % procent rostlinný tuk, navíc je tam cukr, umělé sladidlo sorbitol a osm různých aditiv. Z nějakého důvodu je v ní i sůl. Ztužený tuk je v ní hodně znát a šlehačku připomíná tak maximálně vzhledem.

9. Spray Creme


Hodnocení: "Šlehačka" je vyrobená ze 70 % z odstředěného mléka, téměř pětinu potom tvoří ztužené tuky. Také je v ní hromada umělého sladidla sorbitolu. Chutná přesně podle složení, tedy jako našlehané mléko s tukem.

10. Sprejová šlehačka Korrekt


Hodnocení: Tady výrobci podali neuvěřitelný výkon, šlehačka je vyrobená z vody, 25 % potom tvoří ztužené tuky a je v ní devět různých emulgátorů a stabilizátorů. Chuť této "šlehačky" je zcela nepopsatelná a neidentifikovatelná.

ČTĚTE TAKÉ:

Natalia Oreiro propaguje mateřské mléko. Udělá z něj šlehačku?

Extrémní video: Prsatá dvojnice Pamely Anderson kojila telata

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz