Káva

Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků

Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků
Zdroj: Thinkstockphotos

Je pravda, že pití oblíbené kávy s mlékem zatěžuje náš trávicí systém? Někteří poradci tvrdí, že může způsobovat potíže jako jsou střevní křeče. Jak to tedy je?

Však i názory na samotnou kávu se různí. Většina odborníků ale dochází k závěru, že přiměřené množství kvalitní kávy nemůže uškodit, ba spíše naopak. Pro někoho je káva s mlékem rituál, který si nedokáže odpustit.

Podle některých odborníků ale může způsobit křeče dvanácterníku. "Tím se zavřou vývody a trávicí šťávy ze slinivky i žluč ze žlučníku nemohou postoupit do střev a přichází problémy se zažíváním," tvrdí Blesku manželé Patákyovi, odborníci na reflexní terapii. Ti k tomuto zjištění došli na základně pozorování svých pacientů.

A co na to jiní odborníci? "Dosud nikdo neprokázal, že by tomu tak bylo. Je to i hodně subjektivní. Když vám někdo řekne, že vám káva s mlékem škodí, tak existuje 30% pravděpodobnost, že mu vynechávání kávy s mlékem opravdu pomůže," řekl TN.cz Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy a dodal: "Také hodně záleží na tom, jaké mléko si do kávy dáváme a kolik. Když si člověk dává do kávy tučné mléko a ještě k tomu velké množství, může mu to samozřejmě přinést nějaké problémy."

 

Související obsah

Káva s mlékem může podle Suchánka prokazatelně vadit pouze u osob, které trpí přecitlivělostí na mléčný cukr a mléčnou bílkovinu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Božský nápoj káva: 10 věcí, které jste o ní nevěděli

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz