Vejce

VŠE O VEJCÍCH: Kolik jich můžete sníst, abyste si nezničili ZDRAVÍ?

VŠE O VEJCÍCH: Kolik jich můžete sníst, abyste si nezničili ZDRAVÍ?
Zdroj: isifa.com

K Velikonocům patří vajíčka stejně jako mazanec nebo pomlázka. I když se dnes koledníkům rozdávají i ta čokoládová, klasická slepičí vejce stále neztratila své výsadní postavení.

Jaká je tedy pravda o vejcích? Dříve panoval názor, že by se mělo sníst jedno vejce denně. Od toho ale už výživoví poradci upustili. Vajíčka totiž patří mezi alergeny, především u dětí. Jsou ale zdrojem vitamínů A, celého komplexu B, D, E a K. Vejce zároveň obsahuje fosfor, železo, síru a vápník.

"V současnosti platí doporučení dvě až tři vejce týdně. Z preventivního hlediska je však třeba regulovat příjem ostatních živočišných potravin, které jsou zdrojem cholesterolu," řekla webu Čas.sk odbornice na výživu doktorka Alžběta Béderová.

Vajíčka ale nejsou pro člověka nevhodná. Pozitivní je hlavně jejich obsah bílkovin. Bílek je doporučován dietology, protože má nízkou kalorickou hodnotu.

Žloutek je ale naopak napěchován živočišným tukem. Nemusíte se ale strachovat, obávané nenasycené mastné kyseliny jsou eliminovány přítomným lecitinem, který míchá tuky a vodu a je tedy důležitým přírodním emulgátorem. I u vajec tedy platí - hlavně přiměřeně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz