Epilepsie

Terezka (4) je těžká epileptička. Pro úřady ale nikoliv!

Teprve čtyřletá Terezka Kozáková z Roudného u Vlašimi trpí vážnou epilepsií. Záchvaty mívá silné a často i několikrát denně. Při záchvatu většinou upadá do bezvědomí a léky jí tak musí urychleně podat někdo blízký. Podle úřadů je ale čtyřletá Terezka soběstačná.

První záchvat přišel krátce po jejích čtvrtých narozeninách - letos v únoru. Terezka musela přestat chodit do školky a její máma do práce. Rodinný rozpočet byl ze dne na den o deset tisíc menší. Kozákovi si mysleli, že jim ho alespoň částečně dorovná příspěvek na péči.
 

Posudková komise Okresní správy sociálního zabezpečení v Benešově je ale vyvedla z omylu. "Terezka je prý soběstačná, nepotřebuje 24 hodin dohled, nic," tlumočí rozhodnutí komise otec Terezky. Ta se přitom při záchvatech nedokáže ovládat a je nebezpečná i sama sobě. Kdyby jí navíc zapadl jazyk, mohla by bez pomoci zemřít.
 

Související obsah

Kozákovi se proto proti rozhodnutí odvolali. Odpověď přišla přímo z ministerstva práce a sociálních věcí - Terezčin zdravotní stav přehodnotí posudková komise ministerstva. Jenže ani ministerstvo samotné není schopné říct kdy. Podobných odvolání má totiž jeho komise na stole stovky a Kozákovi se tak mohou dočkat až za několik měsíců. A do té doby jim všem bude muset stačit jeden plat - jen dvanáct tisíc korun na měsíc. Kdyby jim nepomáhali rodiče, situaci by nezvládli.
 

"Je pravdou, že někdy ty lhůty nebývají úplně krátké, ale opravdu se snažíme vyřizovat je v co nejkratším termínu. Zejména tyto kritické případy," reagoval mluvčí ministerstva Petr Habáň. Pokud komise ministerstva Kozákovým příspěvek přizná, vyplatí jim ho zpětně. V opačném případě si ani netroufají domýšlet, co by je čekalo dál.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz