Na vaší straně

Zájmové aktivity dětí - jak je správně vybrat?

Zájmové aktivity dětí - jak je správně vybrat?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nabídka zájmových aktivit je v dnešní době opravdu široká. Kdy je vhodné dítě do kroužků zapsat a jak poznáte, že ho přetěžujete? Čtěte více!

V každém městě najdete organizace, které se věnují tomu, aby zabavily děti po škole a vyplnily ideálně hravou formou jejich volný čas. Základoškoláci se tak mohou rozvíjet v aktivitách, které je baví, nebo se naopak naučit něco nového.


Zdroj: TN.czZápis dětí do kroužků ale předem dobře zvažte. Psycholožka PhDr. Sylva Hönigová upozornila hlavně na prvňáčky:  "Varovala bych před přetěžováním dětí zejména v první třídě, protože i děti šikovné musí přijmout novou roli - školáka, což je pro ně velká zátěž a velmi je to zaměstnává. Určitě buďte opatrní i s počtem zájmových aktivit."


Podle doktorky je výběr kroužků u každého dítěte velmi individuální. Pokud dítě vyrůstá v aktivní rodině, je pravděpodobné, že bude chtít trávit svůj volný čas právě navštěvováním různých kroužků. Naopak, pokud dítě není vedeno ze strany rodičů k jakýmkoliv zájmům, bude složitější ho do kroužků dostat.


Související obsahV takovém případě je ideální, abyste dítěti připravili nabídku kroužků a pomohli mu s výběrem, co by se mu líbilo nejvíce. Podle psycholožky Hönigové  je potřeba počítat s tím, že děti hledají a když hledají, budou i opouštět. Když dítě při nějakém prvním neúspěchu nebo přesycení chce zájmových kroužků nechat, není dobré mu hned vyhovět. Je lepší s ním uzavřít například nějakou dohodu - aby půl roku zkusil kroužek navštěvovat a pak společně s rodiči zhodnotí, zda v tom chce pokračovat.


Psycholožka k tomu ale také dodává: "Pokud dítě v zájmovém kroužku nebude spokojené, není sice dobré mu hned vyhovět v tom, že ho nebude navštěvovat, ale zároveň také není dobré ho nutit do něčeho, co nechce. Ideální je najít zlatou střední cestu mezi hledáním, opouštěním a vytrvalostí. Právě vytrvalost je předpokladem úspěšnosti ve všech činnostech. Je potřeba svým dětem naslouchat a pozorovat je. Každé dítě má jiné potřeby. To se týká i počtu zájmových kroužků. Pro někoho je jedna zájmová aktivita až až, potřebují čas pro sebe a svoje soukromí, ale zase jiné děti se cítí ve skupině a při aktivitách jako ryba ve vodě. "


Pokud máte hodně akční a aktivní dítě, v navštěvování více zájmových kroužků mu určitě nebraňte - nesmí to být ale na úkor školy.


Podle psycholožky je také dobré sledovat, zda se dítě během školního roku nechová neobvykle. Mohlo by totiž být přetížené. Hlavními příznaky může být zhoršení ve škole, problém chovat se podle regulí, nebo zařadit se mezi dětmi. V tu chvíli je potřeba zaměřit se na jeho volný čas.

mis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz