Ježíš Kristus

Historik šokuje svět: "Ježíš Kristus nikdy nežil, je to jen mýtus"

Historik šokuje svět: "Ježíš Kristus nikdy nežil, je to jen mýtus"
Zdroj: Getty Images

Historik Michael Paulkovich tvrdí, že prozkoumal desítky historických textů, ale ani v jednom Ježíše nikdo nezmiňuje.

Historik a spisovatel Michael Paulkovich tvrdí, že Ježíš Kristus je jen mytologická postava a nikdy nechodil po této Zemi. Jeho slova citoval britský list Daily Mail.

Paulkovich prozkoumal desítky historických textů, zmínku o Kristu podle vlastních slov nikde nenašel. Literatura, kterou analyzoval, pochází z prvního až třetího století, Ježíš však ani v jednom ze 126 textů nefiguruje.

Spasitele měla vytvořit skupina prvních křesťanů, kteří toužili po božské postavě. Neměli koho uctívat, proto prý vymysleli Krista. Připisovali mu nadpřirozené schopnosti a dělali zápisky o zázracích, které prováděl.

Související obsah

"Kristus je výmysl, jakási legenda, která kolovala v těch dobách po Svaté zemi. Vymysleli ji místní rabíni," říká Paulkovich. Postava podobná Kristu mohla žít v Římské říši mnohem později, odhaduje nejistě autor teorie.

Zároveň přiznává, že v jednom z historických textů zmínku o Ježíši našel. Ve válečném díle ho zmínil jistý Josephus Flavius, jak se však dozvěděl později, informace o Kristu do textu přidali jiní autoři. Z toho vyplývá, že text prošel úpravou.

Jde o jedno z nejkontroverznějších tvrzení vůbec. Katolická církev zatím Paulkovichova slova nekomentovala. Není však vůbec vyloučeno, že se tak stane brzy. A co Bible? Paulkovich říká, že i Knihu knih je třeba číst velmi pozorně, neboť prý ani v ní nevystupuje Ježíš jako reálná osoba.

PSALI JSME:

Vědci se přou o pravost starobylého dokumentu o Ježíšově ženě

NÁHODA NEBO BOŽÍ ZNAMENÍ? Do Ježíše v Riu uhodil blesk a ulomil mu kus prstu

TN.cz / vem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz