Ebola

Podezření na EBOLU v Česku! Co řekl hlavní hygienik?

Česko má případ podezření na smrtící virus ebola. Na Bulovce leží pacient, který se nedávno vrátil z Libéries, s vysokými horečkami. Mají se Češi začít bát? Hlavní hygienik promluvil.

V pražské nemocnici leží muž s pedezřením na ebolu. Zda ji skutečně má, zatím není jisté. "Probíhá epidemilogické šetření. My jsme reagovali na podnět nemocnice Na Homolce, kam ten pacient přišel. Při potvrzení cestovatelské anamnézy spolu s příznaky, v tuto chvíli je to pouze horečka - jiné příznaky tam nejsou. To dohromady s tou cestovatelskou anamnézou dává podezření, že by se mohlo jednat o případ eboly," odůvodnil pro TV Nova hlavní hygienik Vladimír Valenta, proč byla spuštěna bezpečnostní opatření.

Pacient byl sanitkou převezen do nemocnice Na Bulovce, kde je v současné době hospitalizován. Lékaři čekají, až budou hotovy výsledky vyšetření. Odebrané vzorky krve se analyzují v Berlíně. Výsledky by měly být zveřejněny už v pátek.

Pacient se do Česka vrátil před dvaadvaceti dny z Libérie. Hygienici kontaktovali i jeho okolí, které s ním přišlo do kontaktu. "U nikoho z nich se ale příznaky zatím neobjevily," dodal Valenta.

Související obsah

Ebola se objevila v březnu v západoafrické Guineji, a od té doby se šíří do ostatních koutů světa. Na tuto zákeřnou nemoc zemřelo nejméně 3879 lidí a nakažených přibývá. 

ČTĚTE TAKÉ:

Brodská o zdravotním stavu Brejchové: Zlepšilo se to?

Chlapec bojuje s těžkou nemocí. Svléká se jako had!

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz